Programu FENG zarządzany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej stanowi kontynuację dwóch wcześniejszych programów Innowacyjna Gospodarka oraz Inteligentny Rozwój. Jego budżet ustanowiony dla Polski na lata 2021 – 2027 wynosi prawie 8 miliardów euro. Pieniądze z tego programu przeznaczone są na dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych oraz projektów innowacyjnych. Musimy je wykorzystać do 2029 roku.
Jak skutecznie sięgać po te środki wyjaśnia Patrycja Zeszutek, zastępca dyrektora Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
FENG jest jednym z największych programów w Unii Europejskiej, wspierającym przedsiębiorców i organizacje badawcze. Ponad 4 mld euro z tej ośmiomiliardowej puli, przeznaczone jest dla przedsiębiorców na realizację projektów badawczych i wdrażanie wyników prowadzonych prac rozwojowych oraz na działania związane z cyfryzacją tych podmiotów. Polskie przedsiębiorstwa pod względem cyfryzacji oraz innowacyjności zajmują 23 miejsce na liście rankingowej wśród 28 państw Unii Europejskiej. Mamy więc wiele do zrobienia w zakresie integracji technologii cyfrowych w biznesie- zauważa Patrycja Zeszutek.
Jeszcze niższe miejsce zajmujemy w tym rankingu, jeżeli chodzi o wdrażanie rozwiązań z zakresu przemysłu 4.0 oraz wykorzystanie robotyzacji i automatyzacji w przemyśle. W Programie FENG są środki skierowane na działania, które pozwolą na zwiększenie niskiego poziomu ucyfrowienia w polskich firmach.
– Wsparcie przewidziane jest dla przedsiębiorców na prowadzenie prac badawczych, wdrożenie nowych rozwiązań, tworzenie infrastruktury B+R, internacjonalizację, rozwój kompetencji, cyfryzacji oraz zielonej gospodarki, wylicza przedstawicielka MFiPR. – Można je otrzymać na rozwój przedsiębiorstw rozpoczynających działalność innowacyjną. O dotacje z tego programu mogą występować też instytucje otoczenia biznesu i ośrodki innowacji, które pomagają przedsiębiorcom w tworzeniu planów transformacji cyfrowej i dostarczają im najlepszej wiedzy w tym zakresie.
Jeden z priorytetów programu FENG dotyczy również wsparcia projektów bezpośrednio przyczyniających się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, w tym neutralności klimatycznej, zielonej transformacji gospodarki i zrównoważonego rozwoju.
Możliwości sięgania po europejskie środki jest naprawdę dużo, dlatego zachęcamy przedsiębiorców do podejmowania nowatorskich działań i ubiegania się o wsparcie przeznaczone na realizację projektów badawczo-rozwojowych oraz projektów innowacyjnych. Z takiej możliwości skorzystało już wiele mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy przystąpili do projektu Innovation Coach, koordynowanego przez nasz resort w partnerstwie w Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN. Kilkaset firm, dzięki profesjonalnej pomocy naszych ekspertów inspirujących do innowacji, odniosło już spektakularny sukces w biznesie, podsumowała Patrycja Zeszutek.
Coachowie pomagają przedsiębiorcom wymyślać innowacyjne rozwiązania wdrażane w firmach, analizować zasoby, którymi dysponują i rozwijać nowatorskie pomysły. Czasy, kiedy przewagę konkurencyjną udawało się osiągnąć tylko niższą ceną, mijają bezpowrotnie. Innowacje są tym, na co należy stawiać na pierwszym miejscu, jeżeli poważnie myśli się o rozwoju własnego potencjału.
Jolanta Czudak