Wydajność paneli fotowoltaicznych po latach

1 miesiąc temu

Czy wydajność paneli fotowoltaicznych spada drastycznie po kilkunastu latach użytkowania? Wiele osób tak myśli. Jednakże badania pokazują, iż niekoniecznie tak jest. Udowodnili to badacze z Francji.

Wydajność paneli fotowoltaicznych z czasem maleje. Przyczyną są naturalnie zachodzące w panelach zjawiska degradacji materiałów, z jakich je wykonano. Ale nie zachodzą one na tyle intensywnie, by panel stracił potencjał wytwórczy w ciągu kilkunastu lat.

Wydajność paneli fotowoltaicznych lepsza niż się spodziewano

Okazuje się, iż instalacje fotowoltaiczne mogą utrzymywać swoją wydajność dłużej, niż przewidywano. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych przez stowarzyszenie Hespul. Poddało ono testom pierwszą podłączoną do sieci francuską eksperymentalną instalację fotowoltaiczną — Phébus 1. Działa ona już od 1992 r. we francuskim departamencie Ain.

Badacze po zdemontowaniu części instalacji, poddali ją testom laboratoryjnym. Ich wyniki pokazały, iż po 31 latach użytkowania wydajność instalacji była na poziomie 79,5% pierwotnej sprawności deklarowanej przez producenta. Mało tego, wynik był lepszy niż ten deklarowany przez producenta. Mianowicie podał on informację, iż po 25 latach pracy wydajność modułów będzie nie niższa niż 80%.

Fotowoltaika nie tylko na budynkach

Obecnie instalacje fotowoltaiczne montuje się na budynkach lub bezpośrednio na gruntach. W tym drugim przypadku zwykle traci się możliwość ich rolniczego użytkowania. Jednakże nie musi tak być. Od kilkunastu lat na świecie dostępne są technologie agrowoltaiczne. W tym wypadku łączy się możliwość produkcji rolnej z wytwarzaniem energii elektrycznej.

Ściśle mówiąc, panele fotowoltaiczne instaluje się na wyższych stelażach, dzięki czemu możliwy jest swobodny dostęp do gruntów znajdujących się pod nimi. Oczywiście można obawiać się zacienienia gleby a przez to uprawy. Jednakże w przypadku agrowoltaiki stosuje się zwykle specjalne panele, które zapewniają częściową przepuszczalność światła słonecznego. Wydajność takich paneli, z uwagi na odmienną budowę jest nieco niższa, ale przez cały czas wystarczająca do intensywnej produkcji prądu elektrycznego.

Czy instalacji paneli fotowoltaicznych wpływa niekorzystnie na wydajność upraw?

Ponadto warto wspomnieć, iż w agrowoltaice stosuje się specjalne panele. Warstwa światłoczuła nie tworzy w nich litej płaszczyzny na całej powierzchni, ale ma formę pasów. Dzięki temu nie zacieniają one całkowicie powierzchni pod nimi, ale zapewniają wystarczającą ilość rozproszonego światła. Do tego panele fotowoltaiczne tworzą specyficzny mikroklimat i zapewniają niezłe warunki wzrostu. Ponadto takie panele nierzadko wytwarza się z tworzyw sztucznych, dzięki czemu są one mniej podatne na zniszczenia na skutek silnego gradu.

Okazuje się, iż przy odpowiednim doborze gatunków uprawnych pod panelami można osiągnąć lepsze wyniki niż w przypadku uprawy w pełnym słońcu. Po prostu niektóre gatunki rosną lepiej, gdy są w pewnym stopniu chronione przed słońcem. Ponadto rośliny są zabezpieczone przed gradem, nawalnymi deszczami czy silnym wiatrem. Panele chronią glebę przed erozją.

Źródła: money.pl, energy.gov, vectorrenevables

Idź do oryginalnego materiału