Obawiasz się wymiany okien w bloku? Wbrew pozorom zadanie to można wykonać szybko, sprawnie i bez nadmiernego hałasu oraz bałaganu. Najważniejszy są dobry plan i sprawdzona ekipa. Niezależnie od tego, czy czeka Cię wymiana jednego okna w bloku czy całej stolarki, zapoznaj się z naszą instrukcją krok po kroku. Sprawdź, jak robią to nasi fachowcy!
Krok 1. Wizyta w salonie
W ofercie OKNOPLAST znajdziesz aż 7 systemów okiennych do wyboru. Chociaż spełniają one te same funkcje, różnią się m.in. stylistyką profili, parametrami termoizolacyjnymi czy ceną. jeżeli przed Tobą wymiana okien w bloku, skieruj swoje kroki do naszego salonu stacjonarnego.
Na miejscu obejrzysz dokładnie wszystkie systemy i dowiesz się o nich więcej od doradcy klienta. jeżeli będziesz mieć problem z wyborem odpowiedniego okna do wymiany, uzyskasz fachową poradę. Po wybraniu modelu z oferty, który spełnia Twoje oczekiwania funkcjonalne i estetyczne, wystarczy złożyć zamówienie.
Krok 2. Pomiar okien
Po zamówieniu okna następuje kolejny etap wymiany okien w mieszkaniu, a więc pomiar okien w lokalu. Niezwykle ważne jest, aby wykonany był on przez fachowców i zgodnie ze sztuką. Dlaczego? Tylko adekwatnie zdjęte wymiary wnęki okiennej, okna i parapetu pozwolą na idealne dopasowanie i zamontowanie w niej nowego okna. Czy trzeba zamawiać też parapet? Przy wymianie starych okien w mieszkaniu na nową stolarkę może dojść do uszkodzenia parapetów. Nasi fachowcy, aby nie generować dodatkowych kosztów, starają się jednak wykorzystać parapety zastane w mieszkaniu.
Krok 3. Oczekiwanie na okna
Po wizycie fachowców w domu masz czas na przygotowanie się do głównej części wymiany okien w bloku, a więc demontażu starego okna i montażu nowego. Czas oczekiwania na zamówione okno na wymiar wynosi zwykle kilka tygodni, w zależności od ilości okien, ich wymiarów czy wybranej kolorystyki. Podczas zamawiania okna lub okien w salonie uzyskasz informację o konkretnym terminie dostawy okna do mieszkania.
Krok 4. Zabezpieczenie pomieszczenia
Dzień przed umówionym terminem dostawy nowego okna i demontażu starego przygotuj pomieszczenie do wizyty ekipy montażowej. Aby wymiana okna lub okien przebiegła w Twoim mieszkaniu sprawnie i bez szkód, warto usunąć z okolicy wnęk okiennych wszystkie dekoracje i wolnostojące meble. Należy też zabezpieczyć, np. folią, podłogę i meble w zabudowie.
Po co? Wymiana okna w mieszkaniu wiąże się z przeprowadzeniem prac remontowo-budowlanych, które będą generować gruz i kurz.
Krok 5. Usunięcie starego okna
Pierwszym etapem przed montażem nowego okna w mieszkaniu jest demontaż starej stolarki. Do zadania tego fachowcy używać będą m.in. elektrosprzętów budowalno-remontowych. Powinni mieć więc możliwość podłączenia ich do prądu. Wymiana starych okien na nowe plastikowe wiąże się z koniecznością utylizacji niepotrzebnej już stolarki. Wszystkie szczegóły dotyczące wywozu gruzu, prac porządkowych i utylizacji starych okien należy ustalić w salonie sprzedaży.
Krok 6. Montaż nowego okna
Po demontażu starego okna ekipa przystępuje do oczyszczenia wnęki okiennej z pozostałości pianki montażowej czy zbędnych tynków. Następnie umieszcza profil nowego okna we wnęce i zajmuje się poprawnym jego osadzeniem. jeżeli zdecydujesz się na rekomendowany ciepły montaż z użyciem taśm, prac będzie więcej i czas montażu się wydłuży.
To niezwykle istotny etap wymiany okien w bloku, ponieważ od adekwatnego montażu okien zależy zachowanie ich parametrów i trwałość. Ile czasu zajmie demontaż starego i montaż nowego okna w mieszkaniu? W przypadku wymiany jednego okna w bloku kilka godzin. Przy wymianie całej stolarki w mieszkaniu od jednego do trzech dni roboczych.
Krok 7. Obróbka wnęki okiennej
Czeka Cię wymiana jednego okna w bloku lub wymiana całej stolarki w mieszkaniu? Kolejnym krokiem po wstawieniu nowego okna w miejsce starego jest obróbka wnęki okiennej. Ekipa fachowców po poprawnym osadzeniu nowego we wnęce użyje pianki montażowej. Gdy ta wyschnie, zatynkuje powstałe w wyniku demontażu okna ubytki. Co z kładzeniem gładzi i malowaniem ścianek wytynkowanej wnęki? To zależy od ustalonego wcześniej ze sprzedawcą zakresu prac oraz użytego rodzaju materiału wykończeniowego.
Krok 8. Regulacja okien
Wydaje Ci się, iż po wytynkowaniu ścianek wnęk okiennych wymiana okien w bloku jest niemal zakończona? Rzeczywiście główne prace remontowo-budowlane nie będą już kontynuowane. Ważnym krokiem, aby cieszyć się prawidłowo działającymi oknami jak najdłużej, jest jednak ich regulacja. Specjaliści po wymianie okien w bloku wyregulują je i pokażą Ci, jak zrobić to samodzielnie w przyszłości. Po co jeszcze regulować okna? Po regulacji będą one szczelniejsze, co przełoży się wprost na niższe rachunki za ogrzewanie zimą lub za klimatyzację latem.
Krok 9. Sprzątanie
Ostatnim etapem wymiany starych okien w mieszkaniu, w tym wymiany jednego okna w bloku, jest sprzątanie. W zależności od ustaleń ze sprzedawcą, ekipa może zabrać ze sobą powstały przy wymianie gruz oraz stare okna. To także odpowiedni moment na umycie nowych okien. Pozostałości kleju po zdjęciu foli ochronnych – jeżeli takie znajdziesz – usuniesz ściereczką zwilżoną w wodzie z płynem do mycia naczyń. Przetrzyj też szyby okienne i parapet z kurzu.
Chcesz wiedzieć więcej o wymianie okien w bloku?
Sprawdź nasz kanał na YouTube