Wysokie mandaty dla kierowców hulajnóg. Zapłacili 2500 zł

6 dni temu
Zdjęcie: Polsat News


Piaseczyńska policja przeprowadziła akcję prewencyjną "Nie przeHULAJ bezpieczeństwa". Łącznie na kierowców hulajnóg nałożono 10 mandatów karnych. Najwyższa karę, w wysokości 2500 zł, otrzymali mężczyźni, którzy poruszali się pojazdem pod wpływem alkoholu.


Policja kontroluje kierowców hulajnóg


"Zdarzenia z udziałem kierujących hulajnogami to już nie wyjątek, a coraz częstszy problem na drogach" - czytamy na stronie policji. W odpowiedzi na rosnącą liczbę niebezpiecznych sytuacji z udziałem kierowców jednośladów funkcjonariusze piaseczyńskiej drogówki przeprowadzili działania pod hasłem "Nie przeHULAJ bezpieczeństwa".
Funkcjonariusze skontrolowali kierowców poruszających się hulajnogami - sprawdzana była trzeźwość oraz prędkość, z jaką się poruszali. Z zebranych danych wynika, iż najczęściej dochodziło do przekroczenia prędkości oraz poruszania się na jednej hulajnodze przez dwie osoby. Kierowcy korzystali również z jezdni, w momencie, gdy obok dostępna była ścieżka rowerowa oraz przejeżdżali na hulajnogach przez pasy. Reklama


"Niestety, jak pokazuje praktyka, wiele niebezpiecznych sytuacji nie wynika z braku wiedzy, a raczej z rażącej lekkomyślności i kompletnej ignorancji wobec obowiązujących przepisów. Młodzi użytkownicy hulajnóg zdają się wierzyć, iż są nieśmiertelni, a przepisy ruchu drogowego jakby ich nie dotyczyły. Niestety wielu z nich traktuje hulajnogę elektryczną jak zabawkę, a jest to pojazd, który przy nieodpowiedzialnym użyciu może zabić - albo kierującego, albo przypadkowego przechodnia" - informuje policja.
"Funkcjonariusze nałożyli 10 mandatów karnych. Ze wszystkimi osobami przeprowadzili rozmowy, przypominając przepisy ruchu drogowego" - podkreśliła policjantka, cytowana przez radiozet.pl. Najwyższy mandat otrzymali dwaj mężczyźni, którzy poruszali się pod wpływem alkoholu - musieli zapłacić 2,5 tys. zł.


Jazda na hulajnodze. Obowiązują limity prędkości i ograniczenia dla niepełnoletnich


Według obowiązujących przepisów na hulajnodze elektrycznej można poruszać się z prędkością nie większą niż 20 km/h. W przypadku osób pomiędzy 10. a 18. rokiem życia konieczne jest również posiadanie uprawnień - karty rowerowej lub prawa jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Kierujący hulajnogą powinni korzystać ze ścieżki rowerowej. W przypadku jej braku mogą skorzystać z jezdni - wtedy dopuszczalna prędkość wynosi 30 km/h.
Korzystanie z hulajnogi jest zabronione dla dzieci poniżej 10. roku życia z wyjątkiem sytuacji, gdy dziecko przebywa w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział, iż w najbliższych miesiącach wprowadzone zostaną nowe przepisy, zgodnie z którymi dzieci do 16. roku życia będą musiały obowiązkowo nosić kask podczas jazdy hulajnogą elektryczną.
Idź do oryginalnego materiału