XIV Międzynarodowy Kongres Kolejowy i Intermodalny – innowacje, wyzwania, rozwój

2 dni temu

Kolejowy i intermodalny Kongres w Wiśle to cykliczne spotkanie branży kolejowej i logistycznej. W dniach 12-14 marca br. w górskim uzdrowisku odbędzie się 14 już spotkanie ekspertów i praktyków z Polski, Słowacji i Czech. Organizatorami wydarzenia są OLTIS Polska i PrvniSignálni, przy merytorycznym wsparciu Fundacji ProKolej. Patronat honorowy objęła Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych (PKBWK) i Urząd Transportu Kolejowego (UTK), a medialny – Sektor Kolejowy. Branża transportowa (TSL) i kolejarze ponownie przybędą do Wisły, by dyskutować o przyszłości kolei, innowacjach, wyzwaniach, możliwościach czy przeszkodach. Przygotowania do tego prestiżowego wydarzenia wkroczyły w kluczową fazę. Program Kongresu urozmaicony warsztatami, prezentuje niezwykle nowoczesną i świeżą formułę, koncentrując się na obszarach kluczowych biznesowo, implementacji systemów i wdrażaniu innowacji.

Program konferencji został zaplanowany w systemie równoległych paneli dyskusyjnych, paneli eksperckich, bloków debat oraz warsztatów tematycznych, prowadzonych osobno dla sektora kolejowego i osobno dla sektora intermodalnego. Wspólnym nadrzędnym tematem będą zagadnienia związane z dwoma wyzwaniami tj. integracją rynku transportowego Europy Środkowej oraz z przemianami wynikającymi z cyfryzacji sektora kolejowego i transformacji energetycznej, jako konsekwencji wprowadzania tzw. zielonego ładu.

Kongres podejmie tematykę innowacyjnych technologii w budowie, utrzymaniu i eksploatacji urządzeń sterowania ruchem kolejowym (srk). To obszar, który dynamicznie się rozwija, wprowadzając rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo i efektywność transportu. Kolejnym istotnym zagadnieniem będą problemy i wyzwania kolejowego cargo, które odgrywa kluczową rolę w łańcuchach dostaw, ale musi mierzyć się z rosnącą konkurencją oraz zmieniającymi się potrzebami rynku.

W programie znalazły się także panele dotyczące nowej geografii intermodalnych łańcuchów dostaw w Europie i Polsce. Omówimy zmiany w przepływach towarów, nowe korytarze transportowe oraz wyzwania, jakie stoją przed operatorami logistycznymi w dynamicznie zmieniających się realiach geopolitycznych i gospodarczych. Nie zabraknie również praktycznych informacji o dostępnych możliwościach dofinansowania transportu kolejowego i intermodalnego, które mogą pomóc w realizacji strategicznych inwestycji.

Ważnym punktem będzie także dyskusja na temat stanu infrastruktury kolejowej w Polsce – od modernizacji, przez utrzymanie, po plany rozbudowy. Na zakończenie uczestnicy do debaty: „Innowacje, które stają się rzeczywistością”, podczas której wspólnie z liderami branży zastanowimy się nad praktycznym wykorzystaniem najnowszych technologii w całym sektorze kolejowym i intermodalnym.

Program wydarzenia, lista prelegentów, partnerów oraz szczegóły rejestracji dostępne są na stronie Kongresu: systemykolejowe.pl

Bądź na bieżąco i dołącz do wydarzenia na platformie LinkedIn.

Sprawdź również:

Rok 2024 w OLTIS Polska: Innowacje i najważniejsze Wdrożenia
Podsumowanie 13. edycji Międzynarodowego Kongresu Kolejowego i Intermodalnego – Wisła [FILM]
Idź do oryginalnego materiału