Z drewna i gliny: glina. Warsztaty w Instytucie Dizajnu w Kielcach

niaiu.pl 19 godzin temu

Warsztaty w Instytucie Dizajnu w Kielcach w ramach międzynarodowego projektu Z drewna i gliny. Naturalne materiały dla architektury przyszłości dobiegły końca. Przez kilka intensywnych dni zgłębialiśmy tajniki naturalnych materiałów w architekturze, łącząc teorię z działaniem w terenie.

Na początek solidna dawka wiedzy – pierwszego dnia eksperci z różnych dziedzin dzielili się swoimi doświadczeniami. Wśród prelegentów znaleźli się Dominika Janicka (ID Kielce), Kacper Kępiński (NIAiU), Ada Stańczak i Salóme Bregt (University of Arts Iceland) oraz Michał Poros (Geonatura Kielce – Centrum Geoedukacji / Geopark Unesco). Po wykładach przyszedł czas na działanie – zbieranie gliny na Kadzielni, zwiedzanie jaskini i wizyta w, działającej nieprzerwanie od 1812 roku, cegielni w Rytwianach.

fot. Paula Dulnik


Drugiego dnia Kacper Kępiński opowiadał o architekturze w epoce antropocenu, a później uczestnicy zabrali się za eksperymenty z gliną pod okiem Marty Dachowskiej i Bartosza Brylewskiego – oczyszczali ją, testowali i analizowali jej potencjalne zastosowania. Spotkanie online z George’em Massoudem (Materials Culture) było okazją do poznania innowacyjnych podejść do materiałów. Na koniec dnia Guðmundur Oddur podzielił się skandynawskim spojrzeniem na sztukę i design.

fot. Paula Dulnik


Trzeci dzień to zagłębianie się w technikę ziemi ubijanej – Anna Zań opowiedziała o jej historii, adekwatnościach i współczesnym wykorzystaniu. Po teorii przyszła pora na praktykę – uczestnicy i uczestniczki, pod okiem ekspertów i ekspertek, przygotowywali materiały tworzyli próbki oraz pierwsze szkice koncepcji.

fot. Paula Dulnik


Czwarty dzień przeniósł uczestników do Islandii – Adrianna Stańczak i Salóme Hollanders przybliżyły temat lokalnych materiałów oraz rolę gliny i ziemi w tradycyjnej islandzkiej architekturze. Po części teoretycznej przyszedł czas na rozwijanie własnych pomysłów i pracę nad prototypami.

fot. Paula Dulnik


Ostatniego dnia przyszedł moment podsumowania – uczestnicy zaprezentowali efekty swojej pracy: wypalone próbki materiałów i prototypy obiektów. Warsztaty były świetną okazją do nauki, eksperymentowania i wymiany doświadczeń między osobami zaangażowanymi w zrównoważone projektowanie.

fot. Paula Dulnik

Z drewna i gliny. Naturalne materiały dla architektury przyszłości to międzynarodowy projekt łączący Polskę, Islandię i Norwegię, który opiera się na analogiach między tymi krajami. Czerpiąc z tradycji i nowoczesnych rozwiązań, projekt wytycza drogę ku zrównoważonej, ekologicznej architekturze.

W obliczu kryzysu klimatu i ogromnego wpływu przemysłu budowlanego na światowe emisje gazów cieplarnianych, architektura coraz częściej sięga po wzorce czerpiące z architektury tradycyjnej i regionalnej, lokalnie dostępnych materiałów i technik pozwalających na tworzenie obiektów poddających się modyfikacjom.

Więcej o projekcie
fot. Paula Dulnik

Projekt „Z drewna i gliny. Naturalne materiały dla architektury przyszłości” finansowany jest ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Idź do oryginalnego materiału