Najważniejszym raportem bieżącego tygodnia były dane PKB z USA, za II kwartał roku. Ku zaskoczeniu inwestorów dane okazały się… Bardzo mocne. Jeszcze bardziej komplikując oczekiwaną zmianę polityki monetarnej Rezerwy Federalnej, która w przyszłym tygodniu podejmie decyzję o stopach procentowych w Stanach Zjednoczonych. Giełdy zareagowały dość niepewnie. Wciąż trwa wyprzedaż w walorach spółek związanych z półprzewodnikami i sztuczną inteligencją.
Olbrzymi odwrót widzimy na rynku metali szlachetnych, gdzie srebro cofa się do 27 USD za uncję trojańską. PKB USA za II kwartał okazało się sporo wyższe, od oczekiwań. Na szczęście dla rynków jednak wskaźnik cen PKB wypadł poniżej prognoz… Przy wyższym kwartalnym wskaźniku PCE. Kontrakty terminowe na krótkoterminowe stopy procentowe w USA oddają wcześniejsze wzrosty po danych. Teraz inwestorzy ograniczają zakłady na obniżkę stóp procentowych Fed.
Przypomnijmy, iż fala słabszych zysków i obawy o wzrost gospodarczy w USA powodują spadki na światowych rynkach. Dziś benchmark europejski indeks Stoxx 600 spadł o 1,5% po tym, jak Nestle i Gucci, właściciel Kering, stwierdziły, iż konsumenci obniżają wydatki na wszystko, od żywności po luksusowe torebki. Ponad 13% po wynikach nurkują akcje Ford Motor Company. Obawy o gospodarkę nasiliły się po tym, jak były prezes Fed z Nowego Jorku William Dudley wezwał do obniżenia stóp… Już w lipcu. Niektórzy obserwatorzy obawiają się, iż taki ruch byłby sygnałem, iż rząd spieszy się, aby zapobiec recesji.
Dane makro
- PKB USA w II kw.: 2.8% wobec 2% prognoz i 1.4% poprzednio. Indeks cen wzrósł o 2,3%, podczas gdy oczekiwano 2,6% i 3,1% poprzednio
- Zamówienia na dobra trwałe rok do roku spadły o ponad -6,6% rocznie wobec 0,3% oczekiwań i 0,1% w czerwcu
- Odczyt bazowy zamówień na dobra trwałe wzrósł jednak 0,5% m/m wobec 0,2% oczekiwań i -0,1% poprzednio
- Odczyt kwartalnej zmiany inflacji cen konsumenckich (PCE) wyniósł 2,9% wobec 2,7% prognoz oraz 3,7% poprzednio
Zamówienia na dobra trwałe w USA okazały się również znacznie niższe niż oczekiwano.
Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wypadły dziś nieznacznie poniżej prognoz. Rynek pracy w Stanach nie jest jednak tak słaby, jak wielu sądziło? Claimsy wyniosły 235 tys. wobec 238 tys. oczekiwanych i 235 tys. w odczycie, w poprzednim tygodniu. Bez zmian także okazały się wnioski kontynuowane, które wyniosły 1,851 mln. podczas gdy oczekiwano wzrostu do 1,868 mln. W pierwszej reakcji po danych PKB kontrakty na indeksy amerykańskie zyskują, wraz z dolarem i rentownościami.