Za kogo KRUS obliczy podatek dochodowy 2023?

8 miesięcy temu

W związku z zakończeniem roku podatkowego, KRUS informuje, iż jak co roku obliczy podatek dochodowy 2023 za większość emerytów, rencistów oraz osób uprawnionych do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Ale w niektórych przypadkach trzeba będzie złożyć dodatkowe zeznanie podatkowe samodzielnie.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego obliczy podatek dochodowy 2023 od większości wypłaconych emerytur i rent oraz rodzicielskich świadczeń uzupełniających. Za kogo i w jaki sposób KRUS dokona obliczeń? A kto będzie musiał zrobić to samodzielnie?

Kto może nie składać dodatkowego zeznania podatkowego za 2023 rok?

KRUS obliczy podatek dochodowy 2023 od większości wypłaconych emerytur i rent oraz rodzicielskich świadczeń uzupełniających. Na potwierdzenie dokonanych obliczeń wystawi i przekaże do 29 lutego 2024 r. formularz PIT-40A — Roczne obliczenie podatku przez organ rentowy. Osoba, która otrzyma ten formularz nie ma obowiązku składania w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego. Ale pod jednym warunkiem. Mianowicie, o ile poza świadczeniami emerytalno-rentowymi wypłaconymi z KRUS w 2023 r. nie osiągnęła innego przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dochód z gospodarstwa rolnego nie wchodzi do tego przychodu).

Kiedy KRUS nie obliczy podatku dochodowego?

KRUS nie obliczy podatku dochodowego 2023 emeryta, rencisty oraz osoby uprawnionej do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, m.in., o ile osoba ta:

  • w ciągu 2023 r. emeryturę lub rentę wypłacała jednostka organizacyjna KRUS, a następnie jednostka organizacyjna ZUS lub odwrotnie;
  • realizowała w danym roku podatkowym ulgę podatkową udzieloną przez urząd skarbowy;
  • obniżała lub podwyższała wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy 2023 w związku ze złożonym przez świadczeniobiorcę oświadczeniem;
  • nie pobierała zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania;
  • świadczeniobiorca złożył wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku i nie wycofał go przed końcem roku podatkowego, tj. do dnia 31 grudnia 2023 r.;
  • suma zaliczek pobranych w roku podatkowym przewyższa kwotę obliczonego podatku;
  • z uwagi na wstrzymanie wypłaty świadczenia po zamknięciu roku podatkowego nie mogła rozliczyć niedopłaty podatku.

Jeżeli zaistnieje przynajmniej jedna z podanych sytuacji, KRUS przekaże emerytowi, renciście bądź osobie uprawnionej do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego formularz PIT-11A — Informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego. Każda osoba, która otrzyma taki formularz (bądź formularz PIT-11 — Informacja o przychodach z innych źródeł), jest zobowiązana do samodzielnego złożenia zaznania podatkowego (PIT-36 lub PIT-37) za 2023 rok.

Kto jeszcze musi samodzielnie rozliczyć podatek dochodowy 2023?

Kto jeszcze otrzyma formularz PIT-11A lub PIT-11? Formularze te, zobowiązujące do samodzielnego złożenia zeznań zaznania podatkowego za 2023 rok otrzymają:

  • rodzice/opiekunowie prawni niepełnoletnich dzieci uprawnionych do renty rodzinnej (dla każdego dziecka odrębny formularz PIT-11A);
  • osoby uprawnione do świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa (PIT-11);
  • osoby, które pobrały „świadczenie niezrealizowane” po śmierci zmarłego emeryta/rencisty (PIT-11).

Dodatkowo, samodzielnie złożyć PIT-36 lub PIT-37 — choćby o ile KRUS obliczył podatek dochodowy 2023 — musi każda osoba:

  • której przychód przekroczył 30 tys. zł i chce skorzystać z ulg podatkowych;
  • która chce rozliczyć podatek razem z małżonkiem lub dzieckiem (w przypadku osób samotnych).

Podatek dochodowy 2023. Jak złożyć zeznanie?

Każdy, kto jest zobowiązany do samodzielnego złożenia zeznania podatkowego musi to zrobić w terminie do 30 kwietnia 2024 r. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • składając formularze PIT-36 lub PIT-37 w formie papierowej osobiście we adekwatnym urzędzie skarbowym;
  • wysyłając formularze PIT-36 lub PIT-37 mailem do urzędu skarbowego;
  • akceptując lub zmieniając zeznanie udostępnione na portalu podatkowym (www.podatki.gov.pl), przygotowane przez Krajową Administrację Podatkową.

W zeznaniu podatkowym należy uwzględnić kwoty wykazane w formularzach PIT-11A, PIT-40A i/lub PIT-11.

Czytaj również: Kto sprowadził zboże z Ukrainy? Lista w mediach

Źródło: KRUS

Idź do oryginalnego materiału