Posiadanie własnego mieszkania nie tylko współcześnie jest marzeniem trudnym do osiągnięcia. Kiedyś w jego realizacji miały pomagać książeczki mieszkaniowe. Była to bardzo popularna forma oszczędzania, a dokumenty te najczęściej wydawał PKO Bank Polski. Niestety, nie wszystkim jego posiadanie opłaciło się w przeszłości, ale okazuje się, iż jeszcze nie wszystko jest w tej kwestii stracone.
REKLAMA
Zobacz wideo Maciej Samcik: Nieruchomości w Polsce będą jeszcze przez jakiś czas drożały, zwłaszcza te w największych miastach
Na czym polegała książeczka mieszkaniowa? Kiedyś ten dokument miało wielu Polaków
Książeczka mieszkaniowa była jednym z instrumentów finansowych w okresie PRL-u, który pozwalał na gromadzenie oszczędności. W dokumencie tym zbierane były wpisy dotyczące wszystkich naszych wpłat na konto oszczędnościowe. Niestety, hiperinflacja w latach 1989-1990 sprawiła, iż wartość książeczek bardzo spadła. Wiele osób trzymało je zatem po prostu w domach jako relikt minionej epoki. Zmieniło się to dopiero w 2008 roku, kiedy to wprowadzono premię gwarancyjną, przywracającą im wartość.
Zobacz też: To rekordzistka z PRL-u. Wyprodukowano aż 80 mln sztuk. Jest warta choćby 33 tysiące
Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, każdy właściciel książeczki mieszkaniowej założonej przed 24 października 1990 roku może otrzymać finansowaną przez budżet państwa premię gwarancyjną. Regulują to przepisy ustawy z dnia 30 listopada 1995 roku o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1286, z późn. zm.). Aby uzyskać pieniądze, musimy spełnić pewne warunki.
Czy książeczki mieszkaniowe są jeszcze ważne? Premia gwarancyjna to miła rekompensata po latach
Premia gwarancyjna przysługuje nam tylko wtedy, gdy przeznaczymy je na konkretne cele, do których zaliczamy:
kupno i budowę domu,
kupno mieszkania,
wkład własny,
spłatę starego kredytu spółdzielczego,
wpłatę na fundusz remontowy,
partycypację w TBS (Towarzystwie Budownictwa Społecznego),
remont nieruchomości np. wymianę okien, instalacji gazowej lub instalacji elektrycznej.
Pierwszym krokiem będzie jednak likwidacja depozytu mieszkaniowego. W ten sposób odzyskamy nasz wkład początkowy i zgromadzone odsetki. Premia gwarancyjna jest wypłacana z tym środkami. Jej wysokość zależy od kilku czynników, m.in. od wysokości poszczególnych wpłat. Dokładna kwota zostanie wyliczona przez pracownika banku, przy czym orientacyjną wartość wyliczymy również dzięki kalkulatora premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej online. Niemniej biorąc pod uwagę informacje o jej przeciętnych wartościach, warto zainteresować się tym tematem.
Średnia wysokość wypłaconej premii gwarancyjnej w I półroczu tego roku to ok. 19 tys. zł
- przekazał w rozmowie z "Faktem" w sierpniu 2024 roku Grzegorz Culepa, ekspert banku PKO BP.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.