Zabieg T-2 w zbożach – kiedy i czym chronić?

1 tydzień temu

Ten sezon jest dość specyficzny. Warunki pogodowe sprawiły, iż wegetacja mocno przyspieszyła, o około 2, a choćby 3 tygodnie. Jak prezentuje się zatem stan zdrowotny zbóż, przed jakimi chorobami musimy zabezpieczyć plantacje w zabiegu T-2 i co użyć do ochrony, rozmawiam z Pawłem Talbierzem z Corteva Agriscience.

W tym sezonie ma polach dominował mączniak prawdziwy zbóż i traw, ponadto w pszenicy septorioza paskowana liści pszenicy. Teraz także obserwujemy rdze, przede wszystkim brunatną oraz brunatną plamistość liści. Na to, jak w tej chwili wyglądają plantacje zbóż wpływ ma wykonany już przez nas zabieg T-1 i decyduje też m.in. o tym, jak podejdziemy do zabiegu ochrony liści w terminie T-2. Przy ochronie zbóż powinniśmy zadbać o skuteczną ciągłość w ochronie, dlatego dobrze jest sięgać po wysoce efektywne fungicydy.

Queen – królowa fungicydów

W tym sezonie do ochrony zbóż przed chorobami w zabiegu T-2 Corteva poleca preparat Queen. Zawiera on nowoczesną substancję Inatreq active (fenpikoksamid) i protiokonazol.

Termin zabiegu wynika z technologii ochrony (dwu- lub trzyzabiegowej), okresu od wykonania zabiegu T-1, występującej presji chorób na plantacji. Fungicyd Queen stosujemy od momentu pojawienia się liścia podflagowego, flagowego do początku kłoszenia. Preparat chroni zboża przed: septoriozą paskowaną liści pszenicy, rdzą brunatną i żółtą, brunatną plamistością liści (DTR), rynchosporiozą.

– Silną jego stroną jest bardzo długa (do 6 tygodni) ochrona zapobiegawcza. Została ona potwierdzona także w polskich warunkach klimatycznych, gdzie Queen wykazał się najwyższym poziomem skuteczności – ponad 40 dni po wykonaniu zabiegu. Queen działa też leczniczo (interwencyjnie) do 10 dni od momentu rozpoczęcia infekcji – wyjaśnia Paweł Talbierz z Corteva Agriscience.

Fungicyd można aplikować od 1 l/ha, gdy mamy niższą presję chorób na polu i zakładamy wykonie zabiegu T-3 na ochronę kłosa. Dawkę 1,25 l/ha zleca się uzyc, gdy presja corób jest wyższa presja chorób i zależy nam na dłuższym okresie ochrony). Możemy zatem swobodnie dostosować koszt ochrony, jak i długość działania „T2-ki” do naszej technologii.

– Działanie Queen zostało już potwierdzone w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie produkt zdobył maksymalną ocenę w ochronie przed septoriozą paskowaną liści. Rolnicy z zachodniej Europy wybierają produkty zawierające Inatreq active, m.in. ze względu na zwalczanie patogenów uodpornionych na substancje z innych grup tj. triazole, strobiluryny, a także SDHI – dodaje ekspert z Corteva Agriscience.

Idź do oryginalnego materiału