Zakupy złota przez banki centralne będą się utrzymywały na wysokim poziomie przez kilka lat

6 miesięcy temu

Zakupy złota przez banki centralne przekroczyły 1000 ton przez dwa lata z rzędu. To jeden z powodów, dla których analitycy spodziewają się, iż popyt na złoto ze strony banków centralnych utrzyma się na wysokim poziomie przez co najmniej sześć kolejnych lat.

Analitycy australijskiego ANZ Bank twierdzą, iż do 2040 r. banki centralne rynków wschodzących mogą kupować choćby ponad 600 ton złota rocznie, aby zwiększyć jego udział w swoich rezerwach walutowych do 10 proc.

Dobry czas na zakupy złota

Z najnowszych danych wynika, iż roczny popyt na złoto ze strony banków centralnych wzrósł niemal trzykrotnie i w tej chwili stanowi od 25 do 30 procent całkowitego globalnego popytu. W 2023 r. zakupy netto złota przez banki centralne wyniosły 1037 ton. To zaledwie o 45 ton mniej niż wieloletni rekord z 2022 roku. Największym nabywcą w ubiegłym roku były Chiny. Ludowy Bank Chin oficjalnie poinformował o wzroście swoich rezerw złota o 225 ton (dla porównania, całkowity zakup złota przez chiński bank centralny w 2022 r. wyniósł 1 136 ton). Był to najwyższy poziom zakupów netto w historii sięgającej 1950 roku, w tym od czasu zawieszenia wymienialności dolara na złoto w 1971 roku.

CENTRAL BANKS ARE BUYING GOLD
"Colossal central bank buying continued in 2023"
"Central bank demand, a key driver of gold in recent years, maintained its momentum in Q4 as a further 229t was added to global official gold reserves. This lifted annual (net) demand to 1,037t, just… pic.twitter.com/KhwAlsNXNs

— Robin Monotti (@robinmonotti) March 2, 2024

Eksperci banku ANZ zwracają uwagę na fakt, iż ostatnia fala inflacji cenowej pomogła zwiększyć popyt na złoto ze strony banków centralnych. Niedawne wstrząsy inflacyjne na całym świecie, agresywne podwyżki stóp procentowych na rynkach rozwiniętych oraz straty z wyceny rezerw walutowych utrzymywanych przez banki centralne rynków wschodzących zwiększyły atrakcyjność złota w stosunku do obligacji w ich portfelach.

Analitycy wskazują również na malejące zaufanie do rynku obligacji – w szczególności amerykańskich obligacji skarbowych – jako kolejny powód, dla którego banki centralne dywersyfikują swoją działalność w kierunku złota. Zmniejszone zaufanie do amerykańskich aktywów o stałym dochodzie i wzrost walut niebędących walutami rezerwowymi to inne zjawiska, które mogą wspierać zakupy złota przez banki centralne.

Obligacje głównie w USA

Z wyliczeń ANZ wynika, iż amerykańskie obligacje skarbowe stanowią około 59 procent całkowitych rezerw walutowych na świecie. Jednak ich ceny gwałtownie spadły, odkąd Fed rozpoczął projekt zacieśniania polityki pieniężnej w celu przeciwdziałania inflacji cenowej. Wyższe stopy procentowe doprowadziły również do umocnienia dolara, przez co obsługa zadłużenia denominowanego w dolarach stała się znacznie droższa.

Według ANZ, około 50 procent spadku rezerw walutowych azjatyckich banków centralnych w 2022 r. wynikało ze strat na wycenie. Nic więc dziwnego, iż banki centralne dywersyfikują swoje rezerwy z dala od obligacji.

Idź do oryginalnego materiału