Inwestycja w Stobnicy (woj. wielkopolskie), często nazywana „zamkiem”, uzyskała ostateczne potwierdzenie ważności pozwolenia na budowę. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w poniedziałek, oddalając skargi kasacyjne, orzekł, iż decyzja starosty obornickiego z 2015 r. nie jest dotknięta wadą nieważności. Wyrok jest prawomocny i kończy spór dotyczący legalności budowy obiektu na terenie Natura 2000.
Stylizowany na średniowieczny wielopiętrowy budynek powstaje w Stobnicy od 2015 r. O realizacji projektu zrobiło się głośno w 2018 r., kiedy ówczesny minister środowiska zarządził kontrolę, a sprawę skierowano do prokuratury. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB) w 2021 r. unieważnił pozwolenie na budowę, ale wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 2022 r. uchylił tę decyzję, uznając, iż nie zostały spełnione ustawowe warunki do stwierdzenia nieważności.
Kluczowe argumenty NSA
- Brak rażącego naruszenia prawa: Sędziowie ocenili, iż pozwolenie starosty nie narusza w sposób oczywisty przepisów, nie wymagających skomplikowanej interpretacji, ani nie wywołuje nieakceptowalnych skutków społeczno-gospodarczych.
- Odróżnienie wadliwości realizacji od wadliwości decyzji: NSA zwrócił uwagę, iż ewentualne przekroczenie zadeklarowanej w projekcie powierzchni (z 1,7 ha do ponad 2 ha) nie należy do oceny w postępowaniu nieważnościowym, ale ewentualnie w innym, dotyczącym prawidłowego wykonania inwestycji.
- Przedawnienie: choćby przy założeniu, iż doszło do rażącego naruszenia prawa, aktualny stan prawny (nowelizacja Prawa budowlanego z 19 września 2020 r.) wprowadza przedawnienie możliwości stwierdzenia nieważności decyzji po określonym czasie. Według NSA celem tej nowelizacji było wzmocnienie trwałości decyzji administracyjnych i pewności prawa.
Aktualnie sprawa wraca do wojewody wielkopolskiego, który ma ponownie rozpatrzyć ewentualne podstawy do stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę. Jednak według stanowiska NSA możliwość ponownego uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę jest mało prawdopodobna. Przedstawiciele inwestora wskazują, iż prace w Stobnicy formalnie nie zostały jeszcze ukończone, a prawomocne utrzymanie w mocy pozwolenia na budowę otwiera drogę do ich dalszej realizacji.