Zapiekane kaszoki

1 tydzień temu
Zdjęcie: Gryczana, jęczmienna, manna czy jaglana. Kasza króluje w kuchni. / Fot. Canva


Kasza, kasza i jeszcze raz kasza? Tak, nieważne gryczana, jęczmienna, manna czy jaglana. Każda ma mnóstwo cennych minerałów, witamin i zawiera błonnik. Szczególnie jesienią i zimą doceniane są w kuchni. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Skorzeszanki z gminy Górno zdradziły przepis na zapiekane kaszoki.

Składniki: 30 dag kaszy gryczanej, 10 dag słoniny, 2 łyżki smalcu wieprzowego, 3 duże cebule, 2 jajka, 50 dag sera białego wędzonego, ½ szklanki śmietany 30%, sól, świeżo zmielony pieprz i natka pietruszki.
Sposób przygotowania: Kaszę ugotować na półtwardo. Wystudzić i wymieszać z pokrojoną pietruszką i 1 jajkiem. Słoninę pokroić w kostkę i przetopić na skwarki, dodać 2 łyżki smalcu wieprzowego, a następnie dodać drobno pokrojoną cebulę. Całość wymieszać z kaszą. Biały ser wędzony rozkruszyć i wymieszać ze śmietaną 30%, dodać drugie jajko, sól i pieprz, dokładnie wymieszać. W małych naczyniach żaroodpornych układać kolejno warstwy ze zmieszanej kaszy, na nią ser ze zmieszaną śmietaną, włożyć do piekarnika i zapiekać w temperaturze 180° C przez około 7-10 minut, następnie nałożyć kolejną warstwę kaszy i sera, po czym zapiekać przez 10 minut w temperaturze 200° C.
Przepis podało: Koło Gospodyń Wiejskich Skorzeszanki z gminy Górno w powiecie kieleckim.
„Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji”
Książka „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie. Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”. Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.



Idź do oryginalnego materiału