Prognozy opublikowane przez Międzynarodową Radę Zbożową wskazują na to, iż w okresie 2024/25 czeka nas rekordowa produkcja zbóż oraz wyższe ich zapasy. Jednak jeżeli chodzi o Europę, prognozy nie są tak dobre, zwłaszcza w przypadku zbóż ozimych.
IGC opublikował pierwszą prognozę, z której wynika rekordowa produkcja zbóż 2024. Jednocześnie zaznacza, iż pierwsze przewidywania zawsze obarczone są dużym ryzykiem, choćby pogodowym. Mimo to sprawdźmy, jaki wkład w globalne wyniki będzie miało unijne rolnictwo.
Rekordowa produkcja zbóż kolejny sezon z rzędu
Według przewidywań IGC (International Grains Council) światowa produkcja zbóż w okresie 2024/25 wzrośnie. Takiego wyniku należy się spodziewać już drugi sezon z rzędu. Ściślej mówiąc, te rekordowe zbiory zbóż osiągną poziom 2,332 mld ton. Czyli będą odpowiadać w zasadzie światowemu zużyciu ocenianemu na 2,331 mld ton.
Produkcja pszenicy wzrośnie o 10 mln ton — do 799 mln ton. Wzrost o 10 mln ton dotyczyć będzie także ryżu — do 521 mln ton. Natomiast zbiory kukurydzy wzrosną o 5 mln ton — do 1,233 mld ton.
Prognoza światowych zapasów zbóż na koniec sezonu wynosi 601 mln ton, co oznacza wzrost o 2 mln ton.
Kanada zbierze więcej pszenicy
Rekordowe zbiory zbóż przewidywane są w krajach poza Europą. Jednym z nich jest Kanada. Jej ministerstwo rolnictwa w marcu podwyższyło prognozę produkcji pszenicy o 0,7 mln ton w stosunku do prognozy sprzed miesiąca. Poinformowało, iż spodziewa się produkcji pszenicy na poziomie 34,6 mln ton (+2,6 mln ton r./r.).
Wyższa ma być w tym kraju również produkcja jęczmienia. Mianowicie wyniesie według prognoz 9,5 mln ton (przy 8,9 mln ton rok wcześniej). Podwyższono także prognozę dla kukurydzy — o 0,6 mln ton w porównaniu z lutym, do 14,9 mln ton. To jednak trochę mniej niż Kanada wyprodukowała w poprzednim sezonie. Wtedy było to 15,1 mln ton.
W Europie słabe prognozy dla zbóż ozimych
Według przewidywań Stowarzyszenia COCERAL zbiory zbóż w EU i Wielkiej Brytanii wyniosą 295,5 mln ton wobec 292,4 mln ton w 2023 r. Produkcja jęczmienia w UE i Wielkiej Brytanii prognozowana jest na 61,2 mln ton (55,7 mln ton rok wcześniej), kukurydzy na 64,3 mln ton (62,5 mln ton w 2023).
Jednak już pszenicy będzie mniej. Według prognoz zbiory spodziewane są na poziomie 134,1 mln ton, podczas gdy w poprzednim roku było to 140 mln ton.
Rekordowe opady deszczu pod koniec ubiegłego roku wpłynęły na zasiewy zbóż ozimych (pszenicy i jęczmienia) w północno-zachodniej Europie (Francja, Niemcy, Wielka Brytania, kraje bałtyckie, Polska). Natomiast produkcja w Hiszpanii znacząco wzrośnie w porównaniu do ubiegłego roku — informuje COCERAL.
Również Agrarheute podaje, iż prawie wszyscy główni eksporterzy zbóż UE zmagają się ze znacznymi spadkami obszarów uprawnych i stratami plonów w przypadku zbóż ozimych. Pierwsze szacunki pokazują, iż zbiory pszenicy ozimej będą znacznie niższe.
We Francji trwające opady przez cały czas negatywnie wpływają na rośliny uprawne. FranceAgriMer szacuje, iż udział pszenicy w stanie „dobrym do doskonałego” wynosi zaledwie 66%, w porównaniu z 95% rok temu. To samo dotyczy jęczmienia ozimego: 68% jest w stanie „dobrym do doskonałego” w porównaniu z 92% rok temu.
W poprzednim tygodniu francuskie władze poinformowały, iż zasiano do tej pory 39 procent jęczmienia jarego. Dla porównania średnia z ostatnich 5 lat dla tego okresu wynosi… 83 procent. Na te opóźnienia i stan upraw destrukcyjny wpływ mają trwające opady i wysoka wilgotność.
W Niemczech prognozy DRV przewidują spadek produkcji pszenicy o 6,5% — do 20,14 mln ton. Natomiast, jak informują eksperci, powierzchnia upraw zbóż w tym kraju spadnie do 5,9 mln hektarów. I będzie to „nowe minimum”.
Źródło: e-WGT, UkrAgroConsult, agrarheute