Prezentujemy trzecią książkę z serii Myśliciele dla architektów: Derrida dla architektów autorstwa Richarda Coyne’a (w przekładzie Bogdana Barana).
Nawet najbardziej prozaiczne opozycje architektoniczne – wnętrze a zewnętrze, front a zaplecze – mogą być ujmowane w terminach wskazujących, iż coś jest na rzeczy. To właśnie Derrida dla architektów. Rzeczywiście, zawsze coś jest na rzeczy, a stawka jest wysoka.
Richard Coyne w zwięzłym studium rozważa, co filozofia Jacques’a Derridy wnosi do sposobu uprawiania architektury. Szczególną uwagę zwraca na to, jak architektura jest nauczana i praktykowana. Z pragmatycznego punktu widzenia pyta o użyteczność filozofii w kontekście praktyk architektonicznych: od projektu, przez dokumentację, budowanie, namysł, ocenę, interpretację, aż po krytykę i obronę. Celem autora jest odnowienie zainteresowania myślą Derridy na użytek architektów.
Jest to lektura obowiązkowa nie tylko dla architektów, ale także dla wszystkich zajmujących się najnowszą antropologią kultury. o ile refleksja Derridy budzi sprzeciw, to cel namysłu został osiągnięty. Mamy poczuć się niekomfortowo w naszym świecie utartych pojęć i wyeksploatowanych dróg myślenia. o ile architektura ma pozostać „ostatnią twierdzą metafizyki”, to pozostanie nią wyłącznie wtedy, gdy zachowa swój poetycki wymiar.
– ze wstępu Bolesława Stelmacha
Spotkanie premierowe wokół książki już 12 grudnia – więcej informacji wkrótce.
Derrida dla architektów
Tytuł oryginału: Derrida for Architects
Autor: Richard Coyne
Przekład: Bogdan Baran
Seria: Myśliciele dla Architektów
Projekt graficzny serii i tomu: Piotr Chuchla
Wydawca: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Warszawa 2024
ISBN: 978-83-968476-9-0
cena: 65 zł