Zarządzanie długiem sektora finansów publicznych. Rząd przyjął projekt strategii

3 godzin temu
Zdjęcie: Szczerze o pieniądzach


W sobotę po południu rząd przyjął projekt Strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2025-2028. Z komunikatu zamieszczonego na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) dowiadujemy się, iż dług sektora finansów publicznych według metodologii Unii Europejskiej (UE) w 2027 r. wyniesie 61,3 proc. PKB. Dodano, iż dług publiczny w ujęciu krajowym będzie przez cały czas obowiązywania strategii pozostawał wyraźnie poniżej poziomu 60 proc.


W sobotę odbyło się dodatkowe posiedzenie rządu, które zdominowały tematy związane z kryzysem wywołanym powodzią. Z tego powodu konieczne było m.in. przyjęcie poprawek do projektu budżetu na 2025 r. Rada Ministrów przyjęła również Strategię zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2025-2028, przedłożoną przez Ministra Finansów.

Dług publiczny w ujęciu krajowym ma pozostawać wyraźnie poniżej poziomu 60 proc.



"Dokument obejmuje czteroletnią strategię zarządzania długiem Skarbu Państwa oraz czynniki oddziaływania na państwowy dług publiczny. Strategia jest przygotowywana corocznie" - czytamy w komunikacie. Kancelaria premiera podkreśliła, iż założenia makroekonomiczne i fiskalne zostały przygotowane "zgodnie z wymogami rozporządzenia UE dotyczącego średniookresowych planów budżetowo-strukturalnych oraz założeniami średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego". Reklama


"Prognozowana relacja długu sektora instytucji rządowych i samorządowych (wg definicji UE, dług EDP) do PKB wyniesie 54,6 proc. w 2024 r. i 58,4 proc. w 2025 r., następnie wzrośnie do 61,3 proc. w 2027 r., a w 2028 r. obniży się do 61,2 proc. Wartość referencyjna relacji długu EDP do PKB na poziomie 60 proc. zostanie przekroczona w 2026 r." - podano w komunikacie.
Jednocześnie dług publiczny w ujęciu krajowym będzie przez cały czas obowiązywania strategii pozostawał wyraźnie poniżej poziomu 60 proc.

Zarządzanie długiem sektora finansów publicznych w latach 2025-2028


"Przy przyjętych założeniach prognozowana relacja państwowego długu publicznego do PKB wyniesie 43,3 proc. w 2024 r. i 47,1 proc. w 2025 r., następnie będzie wzrastała do 48,6 proc. w 2027 r., a w ostatnim roku prognozy obniży się do 48,3 proc. W horyzoncie Strategii relacja państwowego długu publicznego do PKB pozostanie bezpiecznie poniżej progu ostrożnościowego 55 proc. określonego w ustawie o finansach publicznych" - poinformowała kancelaria premiera.
Podała także, iż "przy założeniu pełnego wykonania limitu deficytu zapisanego w projekcie ustawy budżetowej na rok 2025" relacja do PKB państwowego długu publicznego wyniosłaby w 2025 r. 47,9 proc., a długu sektora instytucji rządowych i samorządowych 59,8 proc. PKB.


"Założony w projekcie ustawy budżetowej na rok 2025 limit kosztów obsługi długu SP wynosi 75,5 mld zł, tj. 1,9 proc. PKB. Strategia zakłada, iż koszty obsługi długu wzrosną do ok. 2,3 proc. PKB w latach 2027-2028" - czytamy w komunikacie.
Przypomniano w nim, iż "celem Strategii jest sfinansowanie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa w sposób zapewniający minimalizację kosztów obsługi długu w długim horyzoncie czasu przy przyjętych ograniczeniach związanych z ryzykiem". Dodano także, iż przy konstrukcji strategii przyjęto założenie, iż udział długu nominowanego w walutach obcych w długu Skarbu Państwa zostanie utrzymany na poziomie poniżej 25 proc. z możliwością przejściowych odchyleń wynikających z uwarunkowań rynkowych lub budżetowych.
Idź do oryginalnego materiału