Zasiłek dla kobiet w ciąży. Rolniczki mają trudniej

7 miesięcy temu

Zasiłek dla kobiet w ciąży ubezpieczonych w KRUS czekają zmiany. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił o modyfikację obowiązujących przepisów. Czy ciężarne rolniczki przez cały czas będą musiały stawiać się na komisje lekarskie?

Warunki zasiłku dla kobiet w ciąży podlegających ubezpieczeniu KRUS były przedmiotem wystąpienia zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W odpowiedzi na to wystąpienie 26 stycznia 2024 r. resort rolnictwa wyjaśnia.

Zasiłek dla kobiet w ciąży ubezpieczonych w KRUS i ZUS — porównanie

Ubezpieczony w KRUS może ubiegać się o zasiłek chorobowy w zakresie od 30 do 180 dni. By go przedłużyć, należy złożyć w placówce KRUS odpowiedni wniosek oraz wypełniony przez lekarza druk N-14,a także stawić się na komisji lekarskiej. Dotyczy to także kobiet w ciąży. To dużo formalności, zwłaszcza w porównaniu do ubezpieczonych w ZUS.

Albowiem w ZUS kobiety ciężarne będące na zwolnieniu lekarskim mogą pobierać zasiłek chorobowy maksymalnie przez 270 dni, czyli tyle, ile trwa ciąża. Nie są wymagane od nich żadne dodatkowe wnioski, druki ani konieczność stawienia się przed komisją lekarską.

Na jakich warunkach zasiłek dla ciężarnych rolniczek

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące zasiłku chorobowego dla rolników stanowią o 30 do maksymalnie 180-dniowej niezdolności do pracy. Gdy po zakończeniu okresu zasiłkowego chory przez cały czas jest niezdolny do pracy, przysługuje mu jego przedłużenie. Warunkiem przedłużenia jest dalsza niezdolność do pracy, która ustąpi w wyniku kontynuacji leczenia i rehabilitacji. Wtedy można wydłużyć świadczenie do maksymalnie do 360 dni. By tego dokonać, należy złożyć wniosek o przedłużenie zasiłku chorobowego. Do niego trzeba dołączyć wypełnione oświadczenie lekarskie o stanie zdrowia.

By otrzymać wypłatę przedłużonego zasiłku chorobowego, niezbędne jest:

  • orzeczenie wydane przez lekarza rzeczoznawcę KRUS (w I instancji)
  • orzeczenie wydane przez komisję lekarską KRUS (w II instancji).

W tym celu konieczne jest osobiste stawiennictwo na komisji.

Co w przypadku, gdy chory nie może pojawić się na komisji?

Jeśli chory nie może pojawić się na komisji z powodu stanu swojego zdrowia, możliwe jest zaoczne wydanie orzeczenia. Może się to stać, gdy dostarczona jest wystarczająca dokumentacja medyczna. Lekarz rzeczoznawca lub komisja lekarska mogą także w uzasadnionych przypadkach dokonać wizyty domowej lub szpitalnej.

Zasiłek dla kobiet w ciąży będących ubezpieczonymi w KRUS jest kwestią dokonania zmian w powyższej procedurze. Resort rolnictwa obiecał zająć się tą sprawą i uprościć przepisy. Będziemy śledzić przebieg zdarzeń, a już teraz dowiedz się więcej na temat ubezpieczeń dla rolników.

Źródło: KRIR

Przeczytaj także: Kredyty preferencyjne 2024. Jakie linie kredytowe są dostępne?

Idź do oryginalnego materiału