Zbiory kukurydzy 2024 już za moment. Jakie ceny mokrego ziarna?

2 tygodni temu

Zaczynają się zbiory kukurydzy na ziarno 2024. W związku z tym w skupach pojawiły się pierwsze propozycje cen nowego ziarna. Jakie są stawki?

Europejskie zbiory kukurydzy 2024 w tym sezonie mają być o 6% niższe od ubiegłorocznych i o 4% niższe od średniej z pięciu lat. Według Strategie Grains, produkcja kukurydzy w Europie wyniesie około 58 mln ton. Pogorszyły się perspektywy zbiorów w Europie Środkowej oraz ponownie w Rumunii i Bułgarii.

Jakie będą zbiory kukurydzy 2024 w Polsce?

Zbiory kukurydzy 2024 w Polsce, pomimo spadku prognoz, zapowiadają się na drugim co do wysokości poziomie. Według szacunków mogą one wynieść 8,754 mln ton. Przyczyną niższych zbiorów mają być mniejszy niż rok temu areał, wynoszący 1,21 mln ha oraz słabszy prognozowany plon średni. Według prognoz, ma on wynieść 7,08 t/ha, podczas gdy rok wcześniej było to 7,26 t/ha.

Jakie są obecne ceny kukurydzy na polskim rynku?

Rozpoczęcie w Polsce zbiorów kukurydzy na ziarno spowodowało spadki cen skupu suchej kukurydzy z ubiegłorocznych zbiorów.

Według danych MRiRW, w 35. tygodniu roku suche ziarno kukurydzy kosztowało średnio 869 zł/t, podczas gdy tydzień wcześniej było to 875 zł/t. Natomiast 36. tydzień przyniósł kolejny spadek ceny, tym razem do poziomu 862 zł/t. Ponadto w cennikach pojawiły się już pierwsze oferty skupu ziarna „mokrego”. Średnia cen w skupach wg Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej wyniosła 500 zł/t. Jednakże w niektórych skupach można dostać 560 zł/t. Z kolei inne oferują stawki na poziomie 450 zł/t.

Ponadto pojawiły się już pierwsze oferty sprzedaży mokrej kukurydzy z tegorocznych zbiorów. W ofertach kosztuje ona od 450 do 600 zł/t.

Zbiory kukurydzy 2024 za naszą wschodnią granicą

Obecnie realizowane są zbiory kukurydzy na Ukrainie, które zaczęły się kilka tygodni wcześniej niż zazwyczaj. w tej chwili zebrano tylko 2% areału. Pierwsze napływające informacje wskazują na niskie zbiory, ponieważ zbiory realizowane są na polach najbardziej dotkniętych suszą. Jednakże oczekuje się poprawy tego wskaźnika wraz ze zbiorami w północnych regionach Ukrainy.

Obecnie ceny kukurydzy w tym kraju utrzymują się na poziomie 7250 UAH/t, choć w 34. tygodniu wynosiły 6950 UAH/t. Kukurydza w ukraińskich portach kosztuje 202,50 USD/t.

Jakie są ceny kukurydzy na giełdach?

Europejski rynek kukurydzy wszedł w fazę wzrostów. Po wtorkowym spadku ceny do 200,00 EUR/t, w środę doszła ona do poziomu 202,75 EUR/t. Czwartek przyniósł wzrost o kolejne 1 EUR do poziomu 203,75 EUR/t.

W obliczu aktywności eksportowej na początku tegorocznej kampanii, uwaga rynku skoncentrowała się na oczekiwanych informacjach z amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). Dotyczyły one potencjalnego eksportu zarówno pszenicy, jak i kukurydzy z regionu Morza Czarnego.

Tymczasem kontrakty terminowe na kukurydzę na chicagowskim CBoT zamknęły się w środę nieznacznymi wzrostami. Za zakończenie środowej sesji wartość wrześniowego kontraktu osiągnęła poziom 3,8750 USD/buszel (+0,07 USD). Wzrosły też wartości kolejnych kontraktów, choć skala wzrostów nie przekroczyła 0,02 USD. Ponadto oczekuje się, iż globalne zapasy kukurydzy i zapasy końcowe w USA na lata 2024/2025 będą nieco niższe.

Według agencji informacyjnej APK-Inform, od początku września ceny kukurydzy na Ukrainie utrzymują tendencję wzrostową. Zmniejszenie podaży, wzrost zakupów przez handlowców i popyt na rynku eksportowym przez cały czas wspierają rynek. Jednak zaczynające się zbiory kukurydzy 2024 i oczekiwane zwiększenie podaży w najbliższej przyszłości ograniczają wzrost cen.

Źródło: www.gov.pl/rolnictwo; www.ukragroconsult.com; www.kaack-terminhandel.de

Idź do oryginalnego materiału