Zbiory ziemniaków pod znakiem zapytania. Plony niższe o 15%

3 godzin temu

Obawy o przeciętną jakość zebranych ziemniaków, podobnie jak w opublikowanym przez GUS raporcie, można zauważyć również w pozostałych krajach UE. Lokalnie w różnych rejonach Europy szczególny niepokój może budzić przechowywanie ziemniaków po zbiorze ze względu na warunki pogodowe w bieżącym sezonie i wysoką presję patogenów.

Zbiory ziemniaków trwają. W Belgii producenci martwią się jednak o plon. Ile wynosi? Aktualnie średni plon w Belgii, według ostatnich analiz, wynosi 44 t/ha. To o około 15% poniżej średniej z ostatnich 5 lat. Warto ponadto zauważyć, jak wskazują tamtejsi specjaliści, iż plony są zależne od danego pola. W niektórych przypadkach rolnicy zbierają zaledwie 20 t/ha. Istnieją jednak plantacje, z których zebrano choćby 72 t/ha.

Kluczowy w Belgii okazał się także termin sadzenia. Na poletkach doświadczalnych, które założono w kwietniu, plon w połowie września oscylował na poziomie 64 t/ha. Średnio 49 t/ha uzyskano z plantacji założonych w maju. Z kolei na polach, na które sadzeniaki trafiły w czerwcu, plon wyniósł średnio 34 t/ha. Warto ponadto zauważyć, iż termin zbiorów został przesunięty. Dlaczego? Uprawa była znacząco opóźniona głównie przez opady deszczu. Niektórzy producenci ziemniaków nie przeprowadzili jeszcze desykacji.

Ziemniaki na przetwórstwo? Jak wypadają zbiory?

Według belgijskich przetwórców, mimo warunków pogodowych i późniejszych nasadzeń, zbiory ziemniaków na frytki nie są rozczarowujące. Obawy o sezon wyrażają natomiast polscy producenci. Jedno z największych gospodarstw znajdujących się w Wielkopolsce, zajmujące się produkcją ziemniaków chipsowych, informuje o przewidywanych stratach sięgających od 20 do choćby 30%. Większy areał ziemniaków w Polsce może jednak zniwelować straty i pozwolić na zbiory, które przewyższą ubiegłoroczne. Jak przechowywać zebrane ziemniaki, aby zachować bulwy w odpowiedniej jakości?

Prawidłowe warunki przechowywania. Czyli jakie?

Na prawidłowe przechowywanie ziemniaków składa się wiele czynników. Od warunków zbioru po odpowiednio zachowane parametry na każdym etapie okresu przechowywania ziemniaków. Ważne będzie również przechowywanie w pierwszej kolejności najlepszej jakości ziemniaków oraz dokładne wychwytywanie zmian spowodowanych atakiem lęgniowców – Phytophthora lub objawów zgnilizn ziemniaka.

W początkowej fazie należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie wysuszenie, następnie wygojenie ran powstałych na skutek uszkodzeń mechanicznych. Po obniżeniu temperatury można przejść do długotrwałego przechowywania. Należy zwrócić uwagę na odpowiednią wentylację oraz utrzymanie prawidłowej wilgotności.

Źródło: vilt.be

Idź do oryginalnego materiału