Złe wiadomości dla pracujących. Mniej firm planuje podwyżki

1 tydzień temu
Zdjęcie: Polsat News


W II kwartale 2025 roku spadł odsetek firm planujących podwyżki wynagrodzeń w horyzoncie trzymiesięcznym (z 32,8 proc. do 28,4 proc.) - wskazuje Narodowy Bank Polski w raporcie "Szybki Monitoring NBP". Odnotowano za to poprawę optymizmu inwestycyjnego w sektorze przedsiębiorstw publicznych (58,6 proc. wobec 56,3 proc. w I kwartale i średniej wieloletniej wynoszącej 53,7 proc.).


Z lipcowego raportu "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw" wynika, iż W II kwartale 2025 r. optymizm inwestycyjny przedsiębiorstw nieznacznie wzrósł (36,7 proc.) i utrzymał się powyżej średniej wieloletniej. przez cały czas wysoki był odsetek firm kontynuujących rozpoczęte inwestycje (92,9 proc.), jednak spadł udział firm planujących nowe inwestycje - zarówno w horyzoncie kwartału (21,8 proc.), jak i roku (32,5 proc.). Reklama


"Szybki Monitoring NBP". Optymizm inwestycyjny firm prywatnych spadł


Optymizm inwestycyjny wyraźnie wzrósł w sektorze publicznym (58,6 proc. wobec 56,3 proc. w I kwartale i średniej wieloletniej wynoszącej 53,7 proc.) przy osłabieniu nastrojów w sektorze prywatnym, szczególnie wśród eksporterów. Wzrost planów inwestycyjnych odnotowano w budownictwie i usługach, a spadek - w transporcie i handlu. Finansowanie inwestycji przez cały czas opierało się głównie na środkach własnych, choć rosnące znaczenie miały źródła pozabankowe. W horyzoncie 2-3 lat poprawiły się perspektywy rozwoju - 51,2 proc. firm spodziewa się wzrostu, przy głównych barierach w postaci niepewnego popytu i ryzyka inwestycyjnego. 39 proc. firm planuje inwestycje rozwojowe w latach 2025-2027.


"Optymizm w ocenie perspektyw rozwoju wzrósł we wszystkich analizowanych grupach firm. Dynamicznego rozwoju spodziewały się w szczególności przedsiębiorstwa publiczne (27 proc. firm tej klasy), duże (25 proc.) oraz producenci dóbr energetycznych (29 proc.), co wiąże się najprawdopodobniej z rozpoczęciem realizacji wysokonakładowych inwestycji współfinansowanych funduszami unijnymi. Optymizm pod tym względem wykazywali również producenci konsumpcyjnych dóbr nietrwałego użytku (19 proc.) oraz firmy transportowe (21 proc.). Perspektywy rozwoju najgorzej oceniły firmy wytwarzające dobra konsumpcyjne trwałego użytku (10 proc. firm), a także sektor handlowy (10 proc.) i MSP (11 proc.)" - czytamy w raporcie NBP.


Wzrósł odsetek firm prognozujących spadek inflacji


W II kwartale 2025 r. oczekiwania przedsiębiorstw dotyczące inflacji CPI w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy uległy wyraźnemu obniżeniu. Statystyka bilansowa oczekiwań inflacyjnych spadła do 19,3 pkt. z 28,4 pkt. w I kwartale. Spadek ten towarzyszył niższemu poziomowi referencyjnej inflacji, do której odnosiły się firmy (4,3 proc. r/r wobec 4,7 proc. r/r wcześniej). Zmniejszenie oczekiwań inflacyjnych wynikało głównie ze spadku udziału firm przewidujących wzrost inflacji - z 24,8 proc. do 17,5 proc. Równocześnie wzrósł udział firm prognozujących spadek inflacji - z 37,3 proc. do 43,4 proc. Odsetek podmiotów oczekujących stabilizacji poziomu inflacji pozostał niemal niezmieniony (19,7 proc.). Dane wskazują na ogólne osłabienie obaw firm o dalszy wzrost cen konsumenckich.


Podwyżki wynagrodzeń. Coraz mniej firm planuje ponosić pensje


W II kwartale 2025 roku spadł odsetek firm planujących podwyżki wynagrodzeń w horyzoncie trzymiesięcznym - z 32,8 proc. do 28,4 proc. Jak zauważa NBP, jest to najniższy wynik od końca 2020 roku - wyraźnie poniżej wieloletniej mediany. W perspektywie rocznej odsetek ten pozostał stabilny (62,8 proc.).
Spadek skłonności do podnoszenia wynagrodzeń kwartalnie wystąpił we wszystkich analizowanych sektorach, jednak jego intensywność była zróżnicowana. Największy spadek odnotowano w budownictwie, gdzie udział przedsiębiorstw planujących podwyżki spadł o 12,6 pkt proc. do poziomu 26,9 proc. W pozostałych sektorach spadki mieściły się w przedziale 1,7-5,3 pkt proc.
Pod względem wielkości fir, szczególnie widoczny był spadek w grupie małych i mikroprzedsiębiorstw - o 6,5 pkt proc., do poziomu 24,6 proc. Różnice widoczne były również w zależności od orientacji rynkowej przedsiębiorstw. Spadek udziału firm planujących podwyżki był większy wśród podmiotów operujących wyłącznie na rynku krajowym (spadek o 6,3 pkt proc. do 28,6 proc.) niż wśród eksporterów (spadek o 3,1 pkt proc. do 29,4 proc.).


Spadki wysokości podwyżek w transporcie i budownictwie


Pomimo mniejszej liczby przedsiębiorstw planujących wzrost wynagrodzeń, średnia wysokość zapowiadanej podwyżki w ujęciu kwartalnym nieznacznie wzrosła - z 5,4 proc. do 5,7 proc. przez cały czas jednak pozostaje ona poniżej średniej długookresowej, wynoszącej 5,9 proc.. Wzrost ten był obserwowany we wszystkich klasach wielkości przedsiębiorstw, ale nie we wszystkich sektorach. W budownictwie oraz transporcie, czyli w branżach, które odnotowały największy spadek liczby firm planujących podwyżki, obniżeniu uległa również prognozowana średnia wysokość wzrostu płac. W budownictwie spadła ona z 6,3 proc. do 5,7 proc., a w transporcie z 5,3 proc. do 4,6 proc.
Idź do oryginalnego materiału