Złóż wniosek o dopłaty za 2024 r., został tylko tydzień!

3 miesięcy temu

Kampania dopłat bezpośrednich i obszarowych na rok 2024 dobiega już końca. Złóż wniosek o dopłaty za 2024 r., można to zrobić jeszcze przez tydzień, do 1 lipca.

Przypominając, iż kończy się termin, kiedy można złożyć wniosek o dopłaty za 2024 r., ARiMR informuje równocześnie, iż 18 czerwca weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy dotyczące Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023–2027. Nowe przepisy wprowadzają dwie nowe formy płatności: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji.

Jak złożyć wniosek o dopłaty za 2024 r.?

Wnioski można składać wyłącznie przez internet dzięki aplikacji eWniosekPlus, dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych. Rolnicy, którzy nie mają dostępu do komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie pracowników ARiMR. Bezpłatną pomoc deklarują także eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Do tej chwili Agencja zarejestrowała już ponad milion wniosków.

Kto może ubiegać się o dopłaty?

Dopłaty bezpośrednie przysługują aktywnym zawodowo rolnikom prowadzącym działalność rolniczą na gruntach o powierzchni co najmniej 1 ha. Grunty te muszą być w ich posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r. Wspomniane wsparcie przysługuje także gospodarzom z mniejszymi gruntami, jeżeli spełniają warunki związane z płatnościami do zwierząt i ich łączna kwota dopłat wynosi co najmniej 200 euro.

Wniosek o dopłaty za 2024 r. — pamiętaj o nowościach w płatnościach

Katalog płatności na rok 2024 jest podobny do tego z 2023 r., z kilkoma ważnymi zmianami:

  1. Zwolnienie z kontroli dla mniejszych gospodarstw: gospodarstwa do 10 ha są zwolnione z kontroli i sankcji za niespełnianie warunkowości.
  2. Swoboda w stosowaniu jednego z wymagań WPR: jest większa swoboda w utrzymaniu stosunku trwałych użytków zielonych do użytków rolnych powyżej 5%.
  3. Minimalna okrywa glebowa: nowy okres utrzymania okrywy glebowej dla wszystkich upraw jest teraz taki sam — od dnia zbioru do 15 października.
  4. Zmianowanie i dywersyfikacja upraw: rolnicy mają wybór między zmianowaniem a dywersyfikacją upraw, z uproszczonymi zasadami.
  5. Zniesienie ugorowania 4% gruntów ornych: od 2024 r. nie będzie obowiązku ugorowania 4% ziemi. Zamiast tego wprowadzono nowy ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji”.

Grunty wyłączone z produkcji

Płatność ta przyznawana jest za wyłączenie z produkcji gruntów ornych. Należy pamiętać, iż obowiązuje na nich zakaz prowadzenia produkcji rolnej, w tym zakaz wypasu i koszenia. Oczywiście nie można na nich stosować środków ochrony roślin. Maksymalna powierzchnia, która może być objęta tą płatnością, to 4% gruntów ornych w gospodarstwie. W ramach tego ekoschematu, wnioski o przyznanie płatności można składać do 31 sierpnia. Do tego samego dnia można również wprowadzać zmiany w złożonych już wnioskach, jeżeli chce się uzyskać również tę dopłatę.

Płatność dla małych gospodarstw

Tę formę wsparcia rolnicy mogą kojarzyć z poprzedniego roku. Przypominamy, przysługuje ona gospodarstwom o powierzchni do 5 ha. Do tego zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. W tym wypadku kwota wsparcia wynosi 225 euro na hektar, czyli maksymalnie 125 euro na gospodarstwo. Rolnicy, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie, mogą także ubiegać się o dodatkowe wsparcie krajowe oraz płatności obszarowe w ramach II filaru WPR, jeżeli spełniają warunki ich przyznania.

Aby dostać tę płatność, rolnicy muszą najpierw do 1 lipca złożyć wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich, a następnie do 31 sierpnia wniosek o płatność dla małych gospodarstw.

Podsumowując czas, do którego można złożyć wniosek o dopłaty za 2024 r., upływa już 1 lipca. Do 16 lipca rolnicy mają możliwość zmiany swoich deklaracji bez ponoszenia konsekwencji finansowych. Same wnioski o dopłaty ARiMR przyjmuje jeszcze dłużej — do 26 lipca. Jednakże będzie to tzw. okres sankcyjny, gdzie za każdy dzień opóźnienia kwota płatności zostanie pomniejszona o 1%. Do tej pory rolnicy złożyli już ponad milion wniosków.

Więcej informacji uzyskać można na stronie Agencji.

Źródła: ARiMR

Idź do oryginalnego materiału