Zmiana w działaniu popularnego skrótu klawiszowego w Windowsie. Microsoft wprowadził limit na wielozadaniowość

1 rok temu

Funkcja, która równała otwarte karty w przeglądarce z otwartymi oknami na Pulpicie, może zostać w Windowsie ograniczona. Podobno chodzi o stabilność systemu i oszczędności w konsumpcji energii.

Wraz z systemem Windows 10 20H2 wprowadzono bardzo istotną zmianę do sposobu, w jaki w Windowsie użytkownik może przełączać się między aplikacjami. Konkretniej, karty otwarte w systemowej przeglądarce mogą być traktowane przez system jako osobne aplikacje.

W praktyce oznacza to, iż karty w przeglądarce są wyświetlane w interfejsie graficznym widoku przełączania aplikacji jako osobne pozycje. Są też tak samo traktowane przez skrót klawiszowy [ALT] + [TAB], co było prawdopodobnie dla wielu szczególnie dotkliwą zmianą. Szczególnie dla tych, którzy przez dekady przyzwyczaili pamięć mięśniową do starego mechanizmu.

Windows 11, widok szybkiego przełączania aplikacji. Pozycje w czerwonej ramce to nie okna aplikacji, a otwarte karty w przeglądarce.

Na szczęście Microsoft nie jest aż tak okrutny. Użytkownik Windowsa może uruchomić aplikację Ustawienia i tam w sekcji System wybrać Obsługa wielu zadań. Następnie przy opcji Pokaz karty przeglądarki Microsoft Edge podczas przyciągania lub naciskania klawiszy Alt + Tab może nowość całkowicie wyłączyć – lub ograniczyć jej działanie do prezentowania trzech lub pięciu ostatnio otwartych kart.

Opcjonalne ograniczenie przestanie być wyborem? Nowy Windows z limitem na otwarte karty przeglądarki.

Testowa wersja Windowsa 11, dostępna w kanałach Canary i Dev, wprowadza zmianę do działania wyżej omawianej funkcji. Użytkownik nie może już przełączać się między wszystkimi otwartymi kartami. Założony został limit na 20 ostatnich, przy czym Microsoft nie tłumaczy w żaden sposób swojej decyzji. Jest za to kilka teorii.

Windows 11 Canary. Brak limitu na otwarte karty w szybkim przełączaniu został zastąpiony limitem na 20 kart.

Windows 11 przy fabrycznych ustawieniach prezentuje trzy ostatnio otwarte karty. Gdy użytkownik zdejmie wszystkie limity, w sposób zauważalny i odczuwalny rośnie konsumpcja pamięci operacyjnej przez system. Dodatkowo utrzymanie karty jako aktywnego i rozpoznawalnego przez system okna wpływa na działanie mechanizmów oszczędzania zasobów i energii w przeglądarce internetowej. Być może dlatego Microsoft rozważa wprowadzenie limitu.

Na szczęście kanały Canary i Dev służą do testowania pomysłów na bardzo wczesnym etapie. o ile wielu testerów zaprotestuje, to Microsoft będzie miał motywację do znalezienia innego sposobu na osiągnięcie zamierzonego celu. Choć sama liczba protestujących może być ograniczona: mechanizm przez cały czas nie działa z innymi przeglądarkami, a Edge – choć domyślny w Windowsie – jest używany, póki co, przez raptem 11 proc. użytkowników systemu Microsoftu (dane ze stycznia 2023 r.).

Idź do oryginalnego materiału