Zmiany w ekoschematach. Czego dotyczą?

1 rok temu

Uwaga rolnicy(!), zaszły zmiany w ekoschematach. Sprawdzamy dokładnie, o jakie ekoschematy chodzi. Na czym polegają aktualne zasady. Ponadto zmieniły się terminy składania oświadczeń. Podajemy więc nowe daty.

Zmiany w ekoschematach dotyczą 50% wszystkich obowiązujących interwencji.

Których interwencji dotyczą zmiany w ekoschematach?

Spośród 6 ekoschematów: Obszary z roślinami miododajnymi; Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi; Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin; Biologiczna ochrona upraw; Retencjonowanie wody na TUZ; Dobrostan zwierząt,

zaszły zmiany w ekoschemtach:

  • Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi,
  • Biologiczna ochrona upraw,
  • Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin. Czyli w trzech.

Ekoschemat Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi

Większość modyfikacji dotyczy właśnie praktyk tego ekoschematu.

Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych (TUZ) z obsadą zwierząt

W tej praktyce wprowadzono możliwość złożenia oświadczenia w celu uwzględnienia w obsadzie:

  • alpak,
  • danieli,
  • jeleni szlachetnych,
  • lam,
  • mułów,
  • osłów.

Jednak wtedy jeżeli ww. gatunki nie zostały wpisane do komputerowej bazy danych.

Czyli w tej chwili do zwierząt trawożernych zaliczamy: konie, bydło domowe, bawoły domowe, kozy, owce, gęsi, muły, osły, alpaki, lamy, jelenie szlachetne, daniele. Pozostaje otwarte pytanie o wielbłądy (których stada są w Polsce utrzymywane i powiększane).

Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od aplikacji

W tej praktyce punkty są przyznawane za wymieszanie z glebą (w tym przyoranie): obornika, pomiotu ptasiego lub produktu pofermentacyjnego. Przy czym o ile nawóz taki został kupiony, należy posiadać imienny dokument potwierdzający transakcję.
Ponadto przypominamy, iż zdjęcie geotagowane lub oświadczenie o realizacji praktyki musi być złożone w terminie. Ściślej mówiąc, przesłane do ARiMR w ciągu 14 dni od aplikacji nawozów. jeżeli natomiast realizujemy praktykę jesienią — to zdjęcie lub dokument trzeba dostarczyć do Agencji do 7 listopada.

Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo

Nowe przepisy pozwalają w tej praktyce stosować nawóz naturalny płynny lub produkt pofermentacyjny powstający w wyniku procesu produkcji biogazu rolniczego. Także w tym wypadku należy udokumentować zakup nawozu.

Wymieszanie słomy z glebą

W przypadku tej praktyki punkty można dostać, jeżeli po zbiorze plonu głównego rozdrobni się i wymiesza z glebą lub przyorze całą słomę (pozostałe po oddzieleniu ziarna lub nasion suche źdźbła, łodygi, liście, plewy, łuszczyny i strączyny roślin: zbożowych, gryki, szarłatu, komosy, roślin oleistych, bobowatych, facelii i traw nasiennych).

Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia

Punkty za tę praktykę rolnik otrzyma, o ile ma plan nawozowy opracowany do 30 września 2023 r. (w przypadku upraw zgłoszonych jako plon główny albo upraw ozimych wysiewanych w tym roku).

Zmiany w ekoschematach — czyli co nowego w Biologicznej ochronie upraw?

W tym wypadku do 30 września 2023 r. wydłużony został termin dostarczenia do ARiMR wyciągu z rejestru zabiegów agrotechnicznych. W ten sposób udokumentowujemy, na jakiej powierzchni zastosowaliśmy biologiczny środek ochrony roślin. Trzeba oczywiście dostarczyć także imienny dokument potwierdzający zakup środka ochrony roślin. Przy czym musi on zawierać nazwę oraz ilość nabytego imiennie środka.

Łączenie praktyk nie tylko w ekoschemacie Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin

W ekoschemacie Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin praktyki można łączyć z realizacją zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach pakietu 1 Rolnictwo zrównoważone na gruntach objętych zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym PROW 2014–2020. Podkreślić należy, iż może to dotyczyć gruntów ornych, które nie zadeklarowaliśmy we wniosku o przyznanie pierwszej płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej.

Poza ww. nowelizacjami, zmiany w ekoschematach umożliwiają łączenie kilku praktyk Rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi:

  • Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe,
  • Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia,
  • Zróżnicowana struktura upraw,
  • Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji,
  • Wymieszanie słomy z glebą.

Źródło: MRiRW

Idź do oryginalnego materiału