Zmiany w świadczeniach dla rolników i ich dzieci. Co z 800 plus?

2 dni temu

Zmieniają się zasady przyznawania 800 plus i Dobry Start. Do tego te zmiany w świadczeniach dla rolników i ich dzieci mogą nie być ostatnimi. W programie wsparcia dla rodziców najprawdopodobniej czeka nas dużo większa rewolucja.

Powodem, dla którego wraca dyskusja o ograniczeniu świadczeń 800 plus, jest procedura nadmiernego deficytu. Czyli konieczność zredukowania wydatków budżetowych tak, by nie przekraczały one 3%. Do tego, aby dług publiczny nie naruszał granicy 60% PKB. w tej chwili według UE wynoszą one 4,5% PKB. Dlatego, aby zejść do 3%, trzeba ściąć wydatki o minimum 65–70 mld zł. Czyli tyle, ile wynosi roczny budżet 800 plus. Są obietnice, iż program nie ulegnie zmianie, ale chyba mało kto już w to wierzy. Na razie sprawdźmy, co się zmienia od początku lipca 2024.

Nowy warunek w 800 plus

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Nowelizacja ta, i to trzeba od razu powiedzieć, nie wprowadza kryteriów dochodowych przy przyznawaniu świadczenia 800 plus. Uzależnia jednak jego wypłatę od tego, czy dziecko realizuje obowiązek:

  • rocznego przygotowania przedszkolnego,
  • szkolny,
  • nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.

Od tego samego kryterium uzależniona będzie wypłata świadczenia Dobry Start. Czyli wsparcia w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Nowe kryteria — od nowego okresu rozliczeniowego

Chociaż nowelizacja weszła w życie 1 lipca, to jednak zmiany w świadczeniach nie nastąpią tak szybko. Nowy okres, na jaki przyznawane jest świadczenie, dopiero się rozpoczął i potrwa do końca maja 2025 r. A ponieważ świadczenia na ten okres już zostały przyznane, nowe kryterium zostanie zastosowane od 1 czerwca 2025 r. Podobnie jest ze świadczeniem Dobry Start. Mianowicie po nowemu zacznie obowiązywać dopiero od kolejnego roku szkolnego, czyli 2025/2026.

Będą większe zmiany w świadczeniach dla rolników i ich dzieci. Oraz dla wszystkich innych rodziców

Wszystko na to przynajmniej wskazuje. Niektórzy politycy z koalicji rządowej od dawna wspominali o konieczności wprowadzenia zmian w tym programie. Politycy m.in. Trzeciej Drogi postulowali wprowadzenie kryterium dochodowego. Ponadto oraz/lub wypłatę świadczenia tylko tym rodzinom, w których przynajmniej jedno z rodziców pracuje.

Teraz gdy w związku z procedurą nadmiernego deficytu trzeba będzie szukać oszczędności w budżecie, do tematu okrojenia programu 800 plus obecny rząd na pewno wróci. Co prawda minister rodziny pracy i polityki społecznej już zdementowała opinie o konieczność cięć w programach socjalnych rządu. Ściśle rzecz ujmując, chodziło o cięcia 800 plus oraz trzynastych i czternastych emerytur. Jednakże ostateczny głos należał będzie do ministra odpowiedzialnego za finanse publiczne. Dlatego, iż to on będzie odpowiedzialny za realizowanie procedury nadmiernego deficytu.

Jak spekuluje Infor, temat zmian w 800 plus pojawi się jeszcze nie teraz i nie w pierwszej połowie 2025 r. Za to po wyborach prezydenckich wróci na pewno.

Źródło: Infor, Portal Samorządowy

Idź do oryginalnego materiału