Żniwa 2025 — jak wpłynie na nie pogoda?

14 godzin temu

Żniwa 2025 w Polsce przebiegają w niełatwych warunkach pogodowych. A i wcześniej aura nie była zbyt łaskawa dla rolników. Jak wpłynie ona na kolejne etapy tegorocznych zbiorów?

Żniwa 2025 są utrudnione przez opady atmosferyczne, które uniemożliwiają znalezienie dobrego okna na zbiory zbóż czy rzepaków. A to nie jedyne problemy, jakie mają w tej chwili rolnicy z pogodą. Na początku 29. tygodnia roku nad Lubelszczyzną przeszła nawałnica. Gotowe do zbioru zboża i rzepaki w najlepszym wypadku wyległym na skutek silnych wiatrów lub intensywnych opadów deszczu. Niestety na wielu polach towarzyszący burzy grad „wymłócił” doszczętnie kłosy i łuszczyny, niejednokrotnie pozostawiając tylko część rośliny przy gruncie.

Wpływ pogody na żniwa 2025 roku

Tegoroczne żniwa upływają pod znakiem opadów. Deszcze utrudniają i opóźniają żniwa. Dlatego do połowy lipca zebrano w zasadzie tylko jęczmień. Tymczasem dalsze zbiory spowalniane są przez przewlekłe opady. Ponadto zdarzające się intensywne deszcze połączone z silnymi wiatrami skutkują wyleganiem zbóż. Silne deszcze powodują także lokalne podtopienia pól, co uniemożliwia wjazd maszyn rolniczych.

Jednakże panujące wcześniej warunki pogodowe nie sprzyjały rozwojowi zbóż. Bezdeszczowa wiosna, a potem upalny początek lata przyczynił się do wystąpienia suszy rolniczej w wielu regionach kraju. W efekcie zboża słabo nalewały, a ich dojrzewanie nagle zostało przyspieszone. Ponadto wiosenne susze w centralnej i wschodniej Polsce opóźniły wegetację, pogarszając prognozy plonów, głównie pszenicy ozimej i jęczmienia.

Żniwa 2025 dopiero się zaczynają na dobre. Niestety mało stabilna pogoda utrudnia zbiory, a ponadto trudno trafić w tej chwili w dobre okno pogodowe

fot. Tomasz Kuźdub

Jakie są przewidywane skutki opadów dla plonów i jakości zbóż?

Obfite, lokalne opady mogą przede wszystkim:

  • obniżyć jakość zbieranego ziarna, zwłaszcza tuż przed żniwami,
  • wydłużyć czas zbioru,
  • sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych,
  • zwiększać ryzyko porastania zbóż.

Przewiduje się znaczną zmienność regionalną, a łączny plon zbóż w Polsce może być niższy lub zbliżony do ubiegłorocznego. Jednakże bez wątpienia wystąpią duże różnice lokalne. Szczególnie na glebach średnich i lekkich, na których uprawom najbardziej dały się we znaki susze, jakie miały miejsce wiosną i na początku lata. Jednakże na wstępne dane, jak przebiegły żniwa 2025 musimy poczekać do września-października. Na przełomie tych miesięcy GUS publikuje przedwynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych.

Reasumując, można powiedzieć, iż żniwa 2025 dopiero się zaczynają na dobre. Niestety mało stabilna pogoda utrudnia zbiory, a ponadto trudno trafić w tej chwili w dobre okno pogodowe. Jak wspomnieliśmy na naszym portalu, dobrej pogody można spodziewać się w 3. dekadzie lipca.

Idź do oryginalnego materiału