Zwalcz chwasty, ocal cebulę

2 tygodni temu

Największym problemem w zwalczaniu chwastów po wschodach cebuli jest to, iż młode siewki są niezwykle wrażliwe. choćby niewielkie uszkodzenia roślin uprawnych w tej fazie wzrostu mogą skutkować obniżeniem plonu. Warto wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko uszkodzenia cebuli w czasie zabiegów.

Cebula należy do warzyw bardzo wrażliwych na herbicydy, dlatego powinno się ją uprawiać na dobrze przygotowanym polu. Ważne jest, żeby wschody cebuli były wyrównane, ponieważ w zależności od fazy wzrostu różna jest wrażliwość roślin na stosowane środki ochrony. Cebula w fazie zgiętego kolanka jest bardziej wytrzymała na działania pestycydów niż w fazie flagi. o ile większość roślin jest w fazie kolanka to można bezpiecznie opryskiwać plantacje. Specjaliści nie zalecają żadnych zabiegów, gdy cebula jest w fazie flagi ze względu na ryzyko uszkodzenia rośliny uprawnej. Problem polega na tym, iż najczęściej właśnie w tym okresie konkurencja ze strony chwastów jest największa.

Warunki opryskiwania

Na skuteczność zabiegów duży wpływ ma adekwatne przygotowanie cieczy roboczej. W czasie tej czynności należy bezwzględnie przestrzegać przepisów BHP. Istotna jest między innymi ilość wody użytej do zabiegu. Bardzo istotny jest przebieg pogody. W warunkach zimnych i wilgotnych skuteczniejsze są preparaty doglebowe, a kiedy jest sucho i gorąco najlepiej sprawdzają się herbicydy parzące. Wysokość dawki preparatu zależy od rodzaju gleby. Na glebach lekkich stosuje się mniejsze dawki, a na ciężkich – większe. Według specjalistów najlepszym sposobem zwalczania chwastów po wschodach cebuli jest stosowanie tzw. dawek dzielonych. Jeszcze kilka lat temu metoda ta nie była w Polsce polecana. Niektórzy naukowcy twierdzili , iż może to doprowadzić do powstawania chwastów odpornych na herbicydy. Na szczęście obawy te okazały się bezpodstawne. W praktyce obniżanie dawek jest bardzo korzystne. Pozwala ono zwalczyć chwasty lub znacznie ograniczyć ich wzrost nie uszkadzając cebuli. Metoda ta jest też korzystna dla środowiska, bo umożliwia zmniejszenie ilości stosowanych środków chemicznych.

Na skuteczność oprysku duży wpływ ma technika wykonywania zabiegów. Przed sezonem ochrony należy dokonać przeglądu opryskiwacza. Przede wszystkim powinno się zadbać o końcówki rozpylaczy. Koszt tych elementów nie jest duży, a można znacznie poprawić działanie opryskiwacza i efektywność zabiegów. W przypadku zwalczania chwastów specjaliści zalecają stosowanie dużej kropli, aby pokrycie roztworem herbicydu rośliny użytkowej było jak najmniejsze. Cebula to warzywo ze słabą warstwą woskową, dlatego jej wrażliwość na działanie herbicydów nalistnych jest wysoka. Warto wiedzieć, iż grubość warstwy woskowej na cebuli to cecha odmiany. Cebule dnia bardzo długiego, czyli Rijnsburgery wyróżniają się intensywną warstwą woskową na szczypiorze. Natomiast wszystkie odmiany w typach amerykańskim i hiszpańskim mają znacznie mniej wosku na szczypiorze. Należy pamiętać, iż na intensywność warstwy wosku na liściu wpływa też pogoda. Po opadach deszczu wosku jest mniej, a najwięcej jest go w słoneczne dni.

Wykonując oprysk herbicydami zaleca się stosowanie niskiego ciśnienia cieczy roboczej. Zdaniem doradców przy zabiegach herbicydami parzącymi ciśnienie nie powinno przekraczać 2,5 bara. Kolejną zasadą jest stosowanie do zwalczania chwastów herbicydami doglebowymi dysz jednostrumieniowych, aby uniknąć dokładnego pokrycia roślin uprawnych. Ważne jest też adekwatne ustawienie belki opryskiwacza możliwie wysoko. Na skuteczność wykonywania zabiegów herbicydowych wczesną wiosną wpływa również temperatura powietrza. Zaleca się oprysk w najcieplejszym momencie dnia, wówczas jego skuteczność jest największa.

Duże znaczenie ma ponadto prędkość jazdy ciągnika. Nie powinno się przekraczać 7 km/godz. Prędkościami, sięgającymi do 12 km/godz. można wykonywać zabiegi opryskiwaczem z pomocniczym strumieniem powietrza (PSP) i rozpylaczami grubokroplistymi. Gdy prędkość wiatru wynosi ponad 12 m/s, lepiej opryskiwać przy niższej prędkości (4–5 km/godz.). Zgodnie z obowiązującymi przepisami środki ochrony roślin na terenie otwartym można stosować, o ile prędkość wiatru nie przekracza 4 m/s.

Dobór preparatu

Planując zabiegi ochrony roślin należy adekwatnie określić zagrożenie. W zwalczaniu chwastów ważna jest znajomość gatunków występujących na danym polu. W etykietach herbicydów są wymienione chwasty, które dany preparat zwalcza oraz te które nie są niszczone. Sam wybór adekwatnego preparatu nie zapewni jego skuteczności. Konieczne jest przeprowadzenie oprysku we adekwatnych warunkach, o czym było wspomniane wcześniej. Zwalczając chwasty z zastosowaniem herbicydów nalistnych trzeba pamiętać, iż nie mogą być one zbyt wyrośnięte. Więcej szczegółowych zaleceń znaleźć można w wydawanym przez wydawnictwo Plantpress w Programie Ochrony Roślin Warzywnych. W publikacji tej zawarte są informacje dotyczące preparatów oraz dokładne zalecenia ich stosowania. Część dotycząca zwalczania chwastów przygotowywana jest przez prof. dr. hab. Adama Dobrzańskiego, który zajmuje się tym zagadnieniem od wielu lat. Komentarze napisane przez profesora poparte są wieloletnimi doświadczeniami.

Idź do oryginalnego materiału