Zwrot akcyzy dla rolników, którzy przejęli gospodarstwo po 1 lutego

1 rok temu

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z pytaniem czy będzie możliwy zwrot akcyzy dla rolników, którzy przejęli gospodarstwo po 1 lutego 2023 r. Szef resortu rolnictwa, Robert Telus odpowiada.

Zobaczmy, na jakich zasadach jest możliwy zwrot akcyzy za paliwo dla rolników, którzy przejęli gospodarstwo później niż 1 lutego.

Komu przysługuje zwrot akcyzy i w jakiej wysokości?

W odpowiedzi na wniosek KRIR, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśnia:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z 10.03.2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, zwrot podatku akcyzowego przysługuje producentom rolnym — osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, będącymi posiadaczami gospodarstw rolnych w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

A co, jeżeli rolnik wydzierżawi lub sprzeda część użytków rolnych po otrzymaniu części zwrotu akcyzy w I terminie (za okres od 1 sierpnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r.)? W takiej sytuacji kwota niewykorzystanego przez niego w I terminie limitu zwrotu akcyzy, w II terminie (za okres od 1 lutego do 31 lipca 2023 r.) przysługuje:

  • dzierżawcy (lub nabywcy) użytków rolnych w wysokości niewykorzystanego rocznego limitu zwrotu podatku przez wydzierżawiającego (lub zbywcę) w I terminie — w przypadku, gdy ustalony roczny limit zwrotu akcyzy w II terminie dla wydzierżawiającego (lub zbywcy) jest niższy od otrzymanej kwoty zwrotu w I terminie;
  • wydzierżawiającemu (lub zbywcy) w kwocie wynikającej z różnicy ustalonego w II terminie składania wniosku rocznego limitu zwrotu akcyzy i otrzymanej kwoty zwrotu podatku w I terminie oraz dzierżawcy (lub nabywcy) w wysokości rocznego limitu zwrotu akcyzy ustalonego w odniesieniu do dzierżawionej przez niego powierzchni użytków rolnych — w przypadku, gdy ustalony roczny limit zwrotu akcyzy w II terminie dla wydzierżawiającego (lub zbywcy) jest wyższy od otrzymanej kwoty zwrotu w I terminie.

Czytaj również: Zmiany stawki zwrotu akcyzy za paliwo nie będzie!

Należy spełnić dwa warunki

Aby móc ubiegać się o zwrot akcyzy w przypadku nabycia gospodarstwa po 1 lutego, należy spełnić dwa warunki. Mianowicie:

  • osoba wnioskująca o zwrot akcyzy musi być właścicielem gospodarstwa rolnego w momencie składania wniosku;
  • grunty wskazane we wniosku, muszą być na dzień 1 lutego zakwalifikowane w ewidencji jako użytki rolne.

W przypadku powiększenia gospodarstwa, rolnik składający wniosek może ubiegać się o zwrot akcyzy w odniesieniu do nabytych lub wydzierżawionych gruntów. Jednak wsparcie przysługuje mu wyłącznie w części niewykorzystanego na te grunty rocznego limitu zwrotu przez poprzedniego posiadacza.

Zwrot akcyzy dla rolników — podsumowanie

Podsumowując, wnioskodawca w dniu 1 lutego 2023 r. nie musiał być właścicielem czy właścicielem użytków rolnych. Mógł np. nabyć gospodarstwo rolne od rodziców np. marcu czy kwietniu. W takiej sytuacji będzie on uprawniony do wystąpienia z wnioskiem o zwrot akcyzy dla rolników w sierpniu tego samego roku. Najważniejsze jest spełnienie dwóch warunków. Po pierwsze wnioskodawca musi być właścicielem gospodarstwa rolnego w dniu składania wniosku. Po drugie, grunty wskazane we wniosku muszą w dniu 1 lutego figurować w ewidencji jako użytki rolne.

Czytaj również: Zwrot akcyzy za paliwo w 2023 r.

Źródło: KRIR

Idź do oryginalnego materiału