Na MATIF rzepak powoli pnie się w górę, albowiem sprzyja mu sytuacja na rynku ropy naftowej oraz spadek podaży na rynku UE. Czy jednak trend ten się utrzyma? Ile dziś kosztuje rzepak?
Na giełdzie MATIF rzepak powoli odbudowuje spadki sprzed dwóch tygodni. To nieco opóźniona reakcja na zmianę sytuacji na rynku europejskim. Albowiem w drugiej połowie sezonu 2023/2024 podaż rzepaku w UE zmniejszyła się. Czy trend zwyżkowy będzie kontynuowany w dalszej części sezonu?
Co w tej chwili determinuje cenę rzepaku na MATIF?
Choć na europejskim rynku nastąpił znaczny niedobór rzepaku, ceny na paryskiej giełdzie tego dotychczas nie odzwierciedlały. Albowiem rzepak z jednej strony miał rekordowe zbiory, z drugiej strony gwałtownie wzrosła jego konsumpcja. Ponadto UE zwiększyła eksport tych nasion przy jednoczesnym ograniczeniu importu. Pomimo zmniejszonej podaży europejski rzepak był oferowany po cenie niższej niż oczekiwano.
W 2023 roku unijne przetwórstwo nasion oleistych osiągnęło w 2023 roku rekordową wartość 24,4 mln ton, co oznacza wzrost o 1,8 mln ton w porównaniu z 2022 r. W efekcie wolumen ten przekroczył zapotrzebowanie UE na olej rzepakowy, przez co na MATIF rzepak odnotował wyraźną przecenę. Jest to jednak stan przejściowy, albowiem analitycy spodziewają się wzrostu konsumpcji i spowolnienia w przetwórstwie rzepaku.
Ile kosztuje rzepak na MATIF?
MATIF: cena kontraktu terminowego na rzepak (luty 2024) wzrosła na koniec wtorkowej sesji o 6,75 euro/t
fot. zrzut ekranu / KAACK
Na paryskiej giełdzie MATIF kontrakty terminowe na rzepak zaczęły tydzień spadkiem cen. Mianowicie rzepak z dostawą w lutym potaniał o 1,50 EUR/t (na 433,25 EUR/t). Zaś kontrakt majowy stracił na wartości 2,25 EUR/t, zamykając się wczoraj na poziomie 431,50 EUR/t. Natomiast listopadowy kontrakt na rzepak odnotował obniżkę -1,75 EUR/t do 431,75 EUR/t. Na te przeceny wpłynęły niższe ceny kontraktów terminowych na olej palmowy i ropę naftową.
Jednak już wtorkowa sesja (23.01.2024 r.) przyniosła zmiany w notowaniach na giełdzie MATIF — rzepak ponownie podrożał, i to dość znacznie. Mianowicie kontrakty terminowe na rzepak wyniosły na koniec dnia:
- z dostawą w lutym — 440 EUR/t (+6,75 EUR/t),
- majowy — 437,5 EUR/t (+6 EUR/t),
- listopadowy — 435,75 (+4 EUR/t).
Choć w środę cena rzepaku spadła o 2,74 UER/t do 437,25 EUR/t (luty 2024), to wciąż utrzymuje poziom jeden z najwyższych od początku 2024 roku.
Czy na MATIF rzepak pójdzie jeszcze w górę?
Prognozy na 2024 r. odnośnie do ceny rzepaku są w dużej mierze uzależnione od sytuacji na rynkach olejów roślinnych. Spodziewane spowolnienie produkcji oleju rzepakowego, słonecznikowego i palmowego powinno wesprzeć ceny unijnego oleju roślinnego w najbliższych miesiącach. Jednocześnie wzrośnie udział oleju sojowego, co może sprzyjać przetwórstwu nasion oleistych. Tym samym Oil Word prognozuje, iż na MATIF rzepak odnotuje wzrost ceny.
Powyższe szacunki znajdują odzwierciedlenie w spodziewanym małym imporcie rzepaku do UE. Albowiem sprzedaż kanadyjskiej canoli do Europy jest w tej chwili wstrzymana. Ponadto bardzo spadła podaż ukraińskiego rzepaku. Również eksport australijski wyraźnie spadł w ostatnich miesiącach (wobec analogicznego okresu 2022).
Źródła: KAACK, AHDB, Rapool, e-WGT