Zwrot w sprawie straconych zaliczek. Media: Orlen odzyska część pieniędzy

16 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Orlen ma szansę na odzyskanie wielomilionowych zaliczek. Jak nieoficjalnie informuje Radio ZET, firma Horizon Global z Dubaju ma zwrócić 100 mln dolarów zaliczki spółce Orlen Trading Switzerland, założonej w sierpniu 2022 r. i należącej do grupy Orlen. Pierwszy przelew ma nastąpić jeszcze w styczniu. Orlen nie komentuje sprawy - przekazał Interii rzecznik spółki.


Orlen Trading Switzerland to spółka handlowa należąca do grupy Orlen, założona w sierpniu 2022 r. Jak podano na jej stronie internetowej, handluje produktami ropopochodnymi, dostarcza produkty zarówno z pięciu rafinerii grupy, jak i od światowych dostawców.


Orlen Trading Switzerland ma odzyskać pieniądze


Informację o zawartej ugodzie przekazał dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski. "Podpisano ugodę z pierwszym pośrednikiem. Chodzi o firmę Horizon Global z Dubaju, której 21.12.2023 r. Orlen Trading Switzerland przelał 100 mln dolarów. Ugoda zakłada, iż pośrednik zwróci do końca tego roku całą zaliczkę, w transzach. Pierwsza jeszcze w styczniu" - czytamy w poście opublikowanym w środę popołudniu na platformie X.Reklama


"100 mln dolarów wraca z Dubaju. Nowe fakty w aferze szwajcarskiej spółki Orlenu. Jest szansa na odzyskanie utraconych wielomilionowych zaliczek wypłaconych przez zagraniczną spółkę córkę Orlenu na dostawy ropy, która nigdy się nie pojawiła" - dodał dziennikarz. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z rzecznikiem prasowym Orlenu, który przekazał, iż "nie będzie jej komentować".


Orlen zapewnia, iż dąży do odzyskania zaliczek


Informację o szansę na odzyskanie wielomilionowych zaliczek nieoficjalnie potwierdziło również money.pl. Chcąc uzyskać więcej informacji w tej sprawie, serwis skontaktował się z biurem prasowym spółki.


"Orlen konsekwentnie i z determinacją dąży do odzyskania zaliczek wypłaconych czterem pośrednikom handlu ropą. Wymaga to współpracy z odpowiednimi służbami, zarówno na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym, a także bezpośredniego dotarcia do osób odpowiedzialnych za transakcje - wyjaśnia biuro prasowe Orlenu, którego słowa przytacza money.pl. Biuro prasowe dodało, iż dokonane w 2023 r. przedpłaty "nie są standardową praktyką rynkową".
Jeszcze w maju 2024 r. prezes Orlenu Ireneusz Fąfara informował podczas konferencji prasowej, iż spółka, "zrobi wszystko, żeby odzyskać pieniądze, ale będzie to zadanie bardzo trudne". Miesiąc wcześniej koncern podawał, iż z powodu niewielkich szans na odzyskanie wypłaconych przez Orlen Trading Switzerland zaliczek na dostawy ropy w wysokości około 1,6 mld zł, Orlen musi utworzyć odpisy, które obciążyły wyniki koncernu za 2023 rok.


Jakie działania w sprawie podjęła prokuratura?


Prokuratura Regionalna poinformowała w grudniu 2024 r., iż Sąd Rejonowy dla Warszawy - Śródmieścia w Warszawie uwzględnił wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania wobec Samera A. i Marcina O. - byłych członków zarządu szwajcarskiej spółki Orlenu.
Prokurator Mateusz Martyniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie przekazał wówczas w rozmowie z Interią Biznes, iż listy gończe za podejrzanymi zostaną wydane "niezwłocznie po otrzymaniu odpisów postanowień sądu". Więcej na temat utraconych zaliczek Orlenu przeczytasz tutaj.
Idź do oryginalnego materiału