Życie Stolicy - KGS: Compliance bezsensowności?

serwis21.blogspot.com 12 godzin temu

W 2023 roku KGS został opanowany przez środowisko związane z Arturem Balazsem. Wówczas do Spółki trafiło wiele osób, które wzmocniły w firmie, jak donoszą sygnaliści, myślenie urzędnicze a nie biznesowe.

Karolina Maria Kolańczyk, obecna dyrektor kontroli wewnętrznej i audytu KGS oraz compliance officer do KGS trafiła w marcu 2023 roku, po ponad 19 latach przeprowadzonych w kontroli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tak długi okres pracy w administracji w sposób oczywisty musiało wpłynąć na sposób postrzeganie kontroli i audytu przez panią dyrektor.

Bilokacyjne i biczasowe zdolności?

W okresie od sierpnia 2020 roku do sierpnia 2021 roku była zastępcą dyrektora na pełnym etacie, a następnie od września 2021 roku - kierownikiem biura kontroli wewnętrznej ARiMR w Poznaniu w Wielkopolsce.

jako Kierownik Biura Kontroli Wewnętrznej w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wykorzystałam swoje umiejętności analityczne, aby identyfikować obszary wymagające usprawnień i wprowadzać skuteczne zmiany. Zorientowana na wyniki, buduję silne zespoły i kształtuję kulturę organizacyjną, która sprzyja innowacyjności i zaangażowaniu.

- pisze pani Karolina. Zwłaszcza interesujące wydaje się słowo "zaangażowanie"

Równocześnie z pracą w ARIMR, w okresie w okresie kwiecień 2021 - maj 2022 (czyli w tym samym okresie) była zastępcą dyrektora ds. operacyjnych w CHP Energia Orlen Południe w Szepietowo/Trzebinia... także na pełnym etacie.

Jej zakres to: Odpowiedzialność za wdrażanie ładu korporacyjnego PKN ORLEN S.A., merytoryczne opracowywanie projektów zarządzeń wewnętrznych; udział w opracowywaniu bieżących informacji dla ORLEN Południe S.A.; kooperacja podczas prac przygotowawczych etapu inwestycyjnego rozbudowy biogazowni w celu dostosowania do produkcji biometanu, przygotowywanie i opracowywanie dokumentów związanych z organizacją posiedzeń organów Spółki (Zarządu i Rady Nadzorczej) oraz ich archiwizowanie; nadzór nad księgami protokołów z posiedzeń Zarządu i Rady Nadzorczej.

Poznań i Trzebinia są odległe o kilkaset kilometrów. Ale może pani Karolina ma nie tylko zdolności bilokacyjne, ale także biczasowe?

Ochronka dla pani dyrektor?

W 2023 roku pani Karolina zostaje dyrektorem kontroli wewnętrznej i audytu. To okres rządów w KGS - Marka Zagórskiego. Jak informują sygnaliści, zastąpiła na stanowisku doświadczonego dyrektora Gerarda Nycza, "przerzucając" go na podległe stanowisko zastępcy.

Pracując w KGS równocześnie studiuje od września 2023 do 2024 r. podyplomowo na Audytor wewnętrzny, Audyt i kontrola w organizacji. Przypadek, tą uczelnię zaliczył także w okresie pracy w KGS, inny dyrektor - Andrzej Staliński.

Gdy w marcu 2025 roku wiadomo było już, iż prezes Marek Zagórski się nie ostanie, pani Karolina otrzymuje dodatkową funkcję "compliance officer" i w ten sposób uzyskuje dodatkową ochronkę przed zmianami.

Nieefektywna kontrola?

Od ponad dwóch lat pełnię rolę Dyrektora w Krajowej Grupie Spożywczej S.A., skupiając się na audycie wewnętrznym i rozwoju organizacyjnym. Moja praca obejmuje nieustanne doskonalenie procesów kontrolnych, co przyczynia się do zwiększenia efektywności operacyjnej i redukcji ryzyka w naszej Grupie Kapitałowej

pisze pani Karolina na swoim profilu na linkedinie. Zwiększenie efektywności operacyjnej, redukcja ryzyka w Grupie Kapitałowej to ładnie brzmi, ale co to ma wspólnego z rzeczywistością? Na łamach naszego portalu opisywaliśmy różne sytuacje, nieprawidłowości mające miejsce w grupie np. ws. KHBC. I nic, a przynajmniej nic nie słychać.

Z kolei pracownicy spółek zależnych drwią, iż pani Kolańczyk choćby połowicznie nie jest w stanie zrozumieć problemów, które mają być analizowane w ramach kontroli wewnętrznej. Zdaniem sygnalistów, jest ona kreatorem bezsensownej dokumentacji z zakresu compliance, którą nakazuje się wdrażać, poprzez porozumienie holdingowe w spółkach zależnych, pomimo iż żadne przepisy prawne nie zobowiązuje do tego zarządy spółek zależnych.

To skandal, żeby w dobie tak wielu kryzysów i potrzeb rynkowych zatrudnia się w KGS dyrektorów, którzy poza przekładaniem dokumentów i żądaniem raportowania w sprawach nieistotnych, nie mieli pojęcia o prawdziwej działalności gospodarczej, potrzebach firm i prowadzenia biznesu.

Zarówno działalność controllingu, który jest bezużyteczny wydawaniem pieniędzy spółki jak i departament kontroli wewnętrznej, które nie spełnia swojej funkcji powinny być zlikwidowane w strukturze KGS i zastąpione fachowcami od dywersyfikacji działalności Spółki i rozliczanymi według efektów i skuteczności ich pracy (przychodów i zysków)

słyszymy od jednego z nich. Mocna, krytyczna ocena. Czy uzasadniona?

W 2024 roku Rada Nadzorcza KGS ogłosiła postępowania konkursowe na zewnętrzne audyty outsorcingu, potencjału kadry zarządzającej, zamiast zlecić odpowiednie kontrole wewnętrzne. Czyżby brak odpowiedniego zaufania do audytu i kontroli wewnętrznej KGS?

Interweniujcie!

Sygnaliści proszą nas także o interwencję również w sprawach porozumienia holdingowego, które jest absurdalne w treści i nakłada na spółki zależne liczne obowiązki, których podstawą są biurokratyczne oczekiwania i widzi mi się dyrektorów KGS, co też niniejszym czynimy.

źródło: https://www.linkedin.com/in/karolina-kola%C5%84czyk-2808/?originalSubdomain=pl

(za https://zyciestolicy.com.pl)


Idź do oryginalnego materiału