Życie Stolicy: KGS: Spokojnie, ceny cukru tylko spadają

serwis21.blogspot.com 1 dzień temu
Cena cukru w Polsce od wielu miesięcy spada, a to oznacza iż sytuacja Krajowej Grupy Spożywczej się pogarsza. Ale o ile fakt spadku cen cukru był zauważony przez zarząd KGS, równocześnie jednak bagatelizowano na swój sposób problem informacjami dla rady nadzorczej, iż wynik finansowy jest wyższy lub zgodny z planowanym. Taki obraz wynika z informacji związkowych nt. posiedzeń rady nadzorczej:

20.02.2024 Rada Nadzorcza Korekta Planu rzeczowo-finansowego została przedstawiona przez Prezesa Zarządu Marka Zagórskiego ... wyjaśnił Radzie przyczyny przyjmowania korekt każdego roku po kampanii cukrowniczej. Istotny wpływ na zmianę założeń będących podstawą Planu w ramach korekty ma przede wszystkim dynamiczna sytuacja na rynku cukru, w tym w szczególności spadające w tej chwili ceny oraz prognozowany ich dalszy spadek. Ważne są również zmiany na rynku walut, gdyż z uwagi chociażby na cenę buraków liczone w euro (ale nie tylko ceny braków) mają one bardzo duży wpływ na wynik finansowy Spółki. Poinformował Radę o najwyższej w historii Spółki ilości wyprodukowanego cukru ... Co istotne, dzięki adekwatnym przewidywaniom sytuacji rynkowej, mimo spadających cen i trudności ze sprzedażą cukru w zaplanowanych wielkościach, planowany jest zysk netto na koniec roku obrotowego na poziomie nieco wyższym od pierwotnie zaplanowanego.

26.03 Posiedzenie Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność". Prezes Zagórski udzielił nam informacji na temat stanu Spółki i innych spółek z Grupy (wynik finansowy za pierwsze pół roku jest wyższy od planowanego ale jest problem ze spadającą ceną cukry i uzyskaniem adekwatnego wolumenu sprzedaży cukru z uwagi na wstrzymywanie się klientów kontraktowych z zakupem i kupowanie cukru na spocie na niższą kwotę; należy spodziewać się, iż cena cukru będzie przez cały czas spadać, nie pomaga cukier ukraiński - więc konieczne jest zwracanie bacznej uwagi na koszty. Trudna sytuacja przez cały czas utrzymuje się w sektorze zbożowo-młynarskim, który wymaga doinwestowania w celu zapewnienia infrastruktury do przerobu, magazynowania i eksporty. Prezes Zagórski wskazał m.in. ,że dużym problemem jest ogromna produkcja zbóż w Rosji (zwłaszcza pszenicy) i używania przez ten kraj żywności jako oręża w wojnie.

25.04 Rada Nadzorcza: Podsumowując to co powiedzieli Prezesi podczas posiedzenia to: Póki co idziemy w zaplanowanym w korekcie wolumenem sprzedaży cukru oraz zyskiem netto, tak w Spółce, jak i w Grupie Kapitałowej (narastająco za pół roku). Niestety należy mieć na uwadze, iż cena cukru mocno spada, jest problem z osiągnięciem odpowiedniego poziomu sprzedaży, zatem należy się spodziewać, iż kolejne miesiące mogą być sprzedażowo trudne... W Grupie Kapitałowej największe problemy są cały czas w segmencie spożywczym (Pszczółka i Polskie Przetwory). Ponadto duże trudności od ubiegłego roku realizowane są w segmencie zbożowo-młynarskim. W pozostałych segmentach sytuacja jest dobra, prawie wszystkie spółki mają zysk zgodnie z planem lub wyższy od planu...

25.05 Rada Nadzorcza: Sytuacja finansowa Spółki jest stabilna mimo trudności w osiągnięciu planowanego wolumenu sprzedaży cukru w ujęciu miesięcznym. Średnia cena sprzedaży jest jedna przez cały czas wyższa od planowanej, pomimo istotnych spadków cen na rynku. Również wynik finansowy netto za okres do końca kwietnia 2024 roku jest wyższy od planowanego, należy jednak spodziewać się dalszych spadków ceny cukru, co może utrudnić uzyskanie planowanego wyniku finansowego na koniec roku obrotowego. W kontekście spółek zależnych sytuacja nie zmieniła się w stosunku do ostatniej informacji. Jedynie mogę powiedzieć, iż Zakład "Polskie Przetwory" (chociaż nie jest spółką zależną, to jest rozpatrywany w ramach segmentu spożywczego) nada notuje stratę, ale jest ona niższa od planowanej ...

12.06 Rada Nadzorcza w Zamościu: w dużym skrócie: ceny cukru są przez cały czas niskie, ale sprzedaż wolumenowo jest prowadzona zgodnie z planem ... większość spółek zależnych ma wynik dodatni, dobra sytuacja panuje na rynku skrobi ziemniaczanej a przez cały czas problemy sprawia segment spożywczy, można jednak zauważyć pierwsze pozytywne efekty działań naprawczych.

15.07 Rada Nadzorcza: Rada zapoznała się z informacją na temat sytuacji ekonomiczno-finansowej Spółki i Grupy Kapitałowe (generalnie nie zmieniła się od ostatniego posiedzenia).

22.08 Rada Nadzorcza. Obecnie wynik finansowy Spółki (zysk-narastająco) jest wyższy od planowanego, ale w lipcu w związku z niską ceną cukru odnotowana została strata. Jednakże wynik finansowy na koniec roku obrotowego powinien być zgodny z zaplanowanym. W ramach Grupy Kapitałowej, w związku z bardzo dobrymi wynikami niektórych spółek zależnych i pomimo straty wygenerowanej przez inne spółki zależne ("Pszczólka, spółki segmentu zbożowo-młynarskiego) wygenerowany został zysk netto dużo wyższy od planu... Sprzedaż cukru ilościowo jest prowadzona zgodnie z planem, natomiast cena jest niższa od planowanej.

Innymi słowy ceny niższe, sprzedaż ilościowo zgodnie z planem a wynik finansowy - wyższy od planowanego (sic). Po raz pierwszy poruszona została także prognoza finansowa na przyszły rok. Zarząd nie podał jeszcze konkretnych liczb, jednakże - jak wiemy - planowana jest strata. Zarząd podejmuje działania mające na celu obniżenie kosztów i w ich wyniku udało się je obniżyć o około pół miliarda, jednakże niestety cena cukru utrzymuje się na bardzo niskim poziomie i taka redukcja kosztów nie wystarczy, o ile tendencja spadkowa cen cukru się utrzyma. Do końca września przedstawiony będzie Plan rzeczowo-finansowy a koleny rok obrotowy i poznamy wszystkie szczegóły.

Przypomnijmy, iż już w czerwcu dr Daniel Alain Korona, były prezes Elewarru, publicznie informował o prawdopodobnej stracie Krajowej Grupy Spożywczej w roku 2024/25 szacując ją do 600 mln zł. https://zyciestolicy.com.pl/73417-krajowa-grupa-spozywcza-widmo-strat/

Nieoficjalnie wiemy, iż strata może być choćby wyższa. Jednak tymi informacjami się nie przejmowano.

Z informacji z posiedzeń rady nadzorczej wynika obraz pewnej nonszalancji. Dominowała filozofia jakoś to będzie. Uspokajano się, iż wyniki finansowe są zgodnie lub wyższe niż planowane.

Także nie zajęto się na poważnie sytuacją spółek Elewarr, Zamojskie Zakłady Zbożowe. Owszem 9-10 września choćby rada wysłuchała i przeprowadziła dyskusje nt. prezentacji na temat obecnej sytuacji oraz kierunków strategicznych spółek Elewarr sp. z o.o. oraz Zamojskie Zakłady Zbożowe sp. z o.o. przedstawionych przez Prezesów Zarządów obu spółek. Z informacji nie wynika jednak, by cokolwiek konkretnego z tej dyskusji wynikło. A spółki dołują

Trwa kombinacja jak wykazać zysk, skoro jest strata.

c.d.n.

Idź do oryginalnego materiału