Życie Stolicy: Zmiany w zarządach 4 spółek zależnych KGS

serwis21.blogspot.com 1 dzień temu

W spółkach zależnych KGS - zmiany. Z funkcją pożegnał się dotychczasowy prezes PZZ Stoisław Mirosław Narojek. Do zarządu Spółki został oddelegowany członek rady nadzorczej Piotr Karol Kryczka (na zdjęciu), lat 41, od 6 lat kierownik zakładu i członek rady nadzorczej w Spółce.

Ponadto w sierpniu odbędą się postępowania kwalifikacyjne na prezesa następujących spółek: „DANKO” Hodowla Roślin Sp. z o.o. , Poznańska Hodowla Roślin Sp. z o.o. i Elewarr sp. z o.o.

Zgłoszenia do Kancelarii Ogólnej KGS

Pisemne zgłoszenia należy składać osobiście w Kancelarii Ogólnej w siedzibie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. w Toruniu (adres: ul. Kraszewskiego 40, 87-100 Toruń), w godz. 8:00-15:30 lub przesłać pocztą za potwierdzeniem odbioru, w przypadku Elewarru do 7 sierpnia, a pozostałych spółek 11 sierpnia.

Jak informuje KGS:

Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, których zgłoszenia spełniły wymogi formalne zostaną przeprowadzone do dnia 22 sierpnia 2025 roku. Rozmowy zostaną przeprowadzone w Biurze Krajowej Grupy Spożywczej S.A. w Toruniu, przy ul. Polnej 66.

a w przypadku Elewarru, w którym formalnie konkurs przeprowadza Rada Nadzorcza:

Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, których zgłoszenia spełniły wymogi formalne zostaną przeprowadzone w terminie do dnia 22 sierpnia 2025 roku ... w Biurze Krajowej Grupy Spożywczej S.A. w Toruniu lub w Warszawie.

A czemu nie w siedzibie Elewarru, pyta jeden z pracowników tej Spółki, wskazując iż prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych w biurze KGS w Toruniu, będzie symbolem podległości Elewarru - KGSowi, który jest współodpowiedzialny za dramatyczną sytuację Elewarru.

Dlaczego w sierpniu?

Sam termin postępowania wzbudził medialne zapytania

Tegoroczne żniwa zaczynają nabierać rozpędu, tymczasem Elewarr - dysponujący największą bazą magazynową dla zbóż w Polsce - właśnie szuka nowego prezesa. Jakby nie było innych ważniejszych aktualnie spraw, jeżeli chodzi o sytuację na rynku zbóż, na których firma powinna się przede wszystkim skupić.
- podkreśla portal farmer.pl.

Przeprowadzenie postępowania w sierpniu oznacza, zważywszy koniec roku obrotowego we wrześniu, iż z jednej strony nowy prezes będzie dowoził wynik czyli według szacunków kilkunastomilionową stratę finansową za rok 2024/25 na który nie miał wpływu jak również będzie odpowiedzialny za wynik roku 2025/26 choć tegoroczne żniwa będą już zaawansowane (w zakresie jęczmienia, rzepaku, pszenicy), a zatem możliwość kreowania polityki skupowej zbóż będzie siłą rzeczy ograniczone.

Trudno będzie też prawdopodobnie wskazać winnego za kolejny rok niepowodzeń - zauważa inny portal.

Wybór terminu jak można domniemać wynikał z przesłanek politycznych, czyli rekonstrukcji rządu i ewentualnych jeszcze jakichś przetasowań resortowo-politycznych po samej rekonstrukcji. Chyba nie musimy nikomu tłumaczyć, jak zapadają decyzje w zakresie stanowisk w firmach państwowych i czym są tzw. konkursy. Zresztą jak wyglądał konkurs w Elewarrze, opisywaliśmy już w ubiegłym roku. Mało kto wierzy, iż w tym roku będzie inaczej.

A może choć raz KGS zaskoczy?

I kolejne pytanie. Kto ma przeprowadzić rozmowy kwalifikacyjne? Dotychczasowa rada nadzorcza wielokrotnie przez nas opisywana, która na swoim koncie ma łamanie umowy spółki, doktryny i orzecznictwa w zakresie przedłużonego oddelegowania jednego z jej członków do zarządu i która nie reagowała na różne sytuacje w Spółce. A może już przyszła nowa rada, których członkowie otrzymali już pozytywną rekomendację rady ds. spółek i którzy są "świeżakami", a samej Spółki nie czują.

W sytuacji strat finansowych nie przeprowadza się konkursów piękności, tylko proponuje się stanowisko menedżerowi mającym sukcesy i to z atrakcyjnym bonusem. Tak postąpiłby prywatny właściciel, który chciałby ratować spółkę. Ale w firmie państwowej czy w korporacji obowiązują inne zasady.

A może, naiwne marzenie ... choć raz KGS zaskoczy?

Idź do oryginalnego materiału