Żyzność gleby, czyli jak podnieść parametry gleby?

6 godzin temu

Wszystkie zabiegi agrotechniczne – nawożenie mineralne, ochrona roślin, biostymulacja i nawożenie dolistne – mają na celu utrzymać genetyczny potencjał plonowania roślin uprawnych. Nie możemy przy tym zapominać o parametrach gleby, która ma najważniejsze znaczenie dla wzrostu i prawidłowego rozwoju roślin. Właśnie dlatego tak istotny jest przemyślany dobór produktów, które będą długotrwale kształtowały środowisko glebowe.

Żyzność gleby, czyli jak podnieść parametry gleby?

HumiCalc 4.0 doskonale wpisuje się w tę strategię, ponieważ nie tylko dostarcza składniki pokarmowe, ale również zwiększa produktywność i żyzność gleby. Przekłada się to na zwiększenie poziomu plonowania, który jest wypadkową poprawy adekwatności chemicznych, fizycznych i biologicznych.

HumiCalc 4.0 – klucz do wysokich plonów

Opracowanie receptury nawozu rolniczego HumiCalc 4.0 zostało poprzedzone licznymi konsultacjami ze światem nauki oraz Rolnikami. Pozwoliło to na połączenie w jednej granuli kwasów humusowych, boru, wapnia oraz szczepu bakterii z rodzaju Bacillus azotofixans.

Poszczególne składniki nawozu wzajemnie uzupełniają się i dzięki temu nawóz oddziałuje wielokierunkowo na środowisko glebowe i zwiększa żyzność gleby. Forma granulowana umożliwia równomierny wysiew nawozu mineralnego rozsiewaczem nawozu dostępnym w każdym gospodarstwie. Proces produkcji pozwala także na utrzymanie odpowiedniej jakości produktu i powtarzalności składu.

Ważne źródło boru

Zasobność gleb polskich jest niska lub bardzo niska, dodatkowo ten mikroelement sukcesywnie wynoszony jest z plonem roślin uprawnych. Do roślin, które pobierają dużo boru, należy zaliczyć: rzepak ozimy, buraka cukrowego, warzywa z rodziny kapustowatych oraz kukurydzę.

Jeżeli wymienione gatunki występują jako ogniwa zmianowania, zasobność gleby w bor na danym polu sukcesywnie spada, dlatego bardzo ważne jest uzupełnienie tego mikroelementu przy pomocy nawożenia mineralnego. Podstawowym źródłem składników pokarmowych dla roślin powinna być gleba, dlatego należy budować jej zasobność pod względem mikro- i makroelementów.

Zwiększenie zasobności gleby w bor wpłynie na jego dostępność dla roślin i może przełożyć się na dobre odżywienie tym składnikiem. Zwłaszcza iż zaliczany jest on do składników niemobilnych, czyli takich, które nie przemieszczają się ze starszych części roślin do młodszych. Nawożenie dolistne wykonywane jest w określonych terminach i nie zawsze umożliwia dobre odżywienie nowych przyrostów.

Wapń – nie tylko regulacja odczynu gleby

W skład produktu wchodzi kreda o bardzo wysokiej reaktywności, która jest medium niosącym bor, kwasy humusowe oraz bakterie. Jej zadaniem jest modyfikacja odczynu gleby, ale także dostarczaniem do gleby wapnia.

Wapń w glebie występuje w formie Ca²⁺ i to właśnie jego kationy biorą istotny udział w tworzeniu trwałej i stabilnej struktury gruzełkowatej. Jest ona najbardziej pożądana, ponieważ umożliwia osiągnięcie w glebie optymalnych warunków wodno-powietrznych do prawidłowego wzrostu i rozwoju korzeni.

Kwasy humusowe – aktywator życia biologicznego

Rola kwasów humusowych w zwiększaniu aktywności mikrobiologicznej gleby oraz poprawie jej żyzności i produktywności jest potwierdzona w praktyce rolniczej. Ich aplikacja w formie oprysku gleby generowała dodatkowe koszty związane z kolejnym przejazdem opryskiwaczem.

Dlatego też włączenie ich do nawozu HumiCalc 4.0 było bardzo dobrym rozwiązaniem umożliwiającym wykonanie wielokierunkowej aplikacji.

Szczep intensyfikujący życie biologiczne

Ważną częścią HumiCalc 4.0 jest Bacillus azotofixans, który ma naturalna zdolność przekształcania azotu z powietrza w formy dostępne dla roślin, a także innych mikroorganizmów. Jego obecność w glebie jest bodźcem do zwiększenia aktywności różnych organizmów naturalnie występujących w glebie.

HumiCalc 4.0 – kształtowanie środowiska glebowego

Nawóz może być aplikowany zarówno podczas sezonu wegetacyjnego roślin uprawnych, jak i w zespole uprawek przygotowujących pole do siewu lub sadzenie. Synergizm działania poszczególnych składników pozwala na:

  • zwiększenia dostępności składników pokarmowych w glebie,
  • tworzenie stabilnej struktury gruzełkowatej,
  • istotnego zwiększenia aktywności mikrobiologicznej gleby,
  • stymulację rozwoju systemu korzeniowego do wzrostu,
  • zmniejszenie ryzyka obniżenia odczynu gleby spowodowanego stosowaniem innych nawozów mineralnych.

Ofertę nawozów mineralnych sprawdzisz w internetowym sklepie dla rolników – Osadkowski.pl, pod adresem https://osadkowski.pl/nawozy/nawozy-mineralne–c-001007.

/artykuł sponsorowany/

Idź do oryginalnego materiału