15 sierpnia — święto narodowe i religijne w Polsce

1 miesiąc temu

Dzisiaj, tj. 15 sierpnia obchodzimy święto narodowe, jednocześnie święto oręża polskiego. Po kilkudziesięcioletniej przerwie lat komunistycznych przywrócono je do kalendarza. W tym roku upamiętniamy już po raz 104. rocznicę patriotycznego zrywu Polaków z 1920 r.

Pod koniec 2. dekady XX w. stanęliśmy gremialnie, bez względu na stany, przeciw agresji sowieckiej. Ostatecznie 15 sierpnia 1920 r. Bitwa Warszawska, nazywana powszechnie cudem nad Wisłą, odmieniła losy nie tylko naszego kraju. Na jej pamiątkę uchwalono święto narodowe. Jednocześnie w tym dniu katolicy obchodzą jedno z trzech największych świąt maryjnych w roku liturgicznym.

Święto narodowe — święto oręża polskiego — rocznica Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia jest rocznicą „Cudu nad Wisłą”, czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowieckimi hordami w 1920 r. W efekcie ocalała nie tylko Polska, ale cała zachodnia Europa, którą bolszewicy chcieli zbrojnie opanować i narzucić jej komunizm. Według historyków wydarzenie to zalicza się do 20. największych bitew w historii, które odwróciły losy świata. W tym wypadku uniemożliwiło rozprzestrzenianie się rewolucji.

104 lata temu na przedpolach Warszawy rozegrała się jedna z najważniejszych bitew w dziejach Polski i Europy. Rzeczpospolita odniosła w niej wielkie zwycięstwo (…). Stało się tak przede wszystkim dzięki męstwu i wytrwałości naszej armii — w znacznej części ochotniczej — oraz umiejętnościom jej dowódców. istotną rolę odegrały zmysł państwowy zjednoczonych w obliczu zagrożenia elit politycznych i wspólny wysiłek narodu polskiego, pragnącego zapewnić swoim siłom zbrojnym wszelkie niezbędne środki do prowadzenia walki (…).
To dumne sierpniowe święto wzywa, abyśmy łączyli nasze siły w trosce o bezpieczeństwo i zasobność Ojczyzny — a także o to, aby wolność, solidarność i sprawiedliwość były jej najwyższymi prawami — pisze Prezydent RP Andrzej Duda w liście z okazji 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Święto narodowe 15 sierpnia 2024 r. — obchody

W wielu miastach i wioskach to święto narodowe obchodzimy lokalnie z różną oprawą, często towarzyszą mu uroczyste defilady z udziałem wojska.

Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczyna już dużo wcześniej odwiedzinami w jednostkach. Poza tym jednym z punktów były awanse generalskie, które poprzedziły to święto narodowe. Mianowicie w przeddzień (14.08.2024) Prezydent Andrzej Duda mianował:

  • jednego generała broni,
  • pięciu generałów dywizji,
  • trzynastu generałów brygady.

Poza tym Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zaprasza na tradycyjną i największą w kraju defiladę oręża na godzinę 14:00.

Niech dźwięk maszerujących pododdziałów stanie się echem dumnej historii polskiego oręża, a imponujący sprzęt i nowoczesne uzbrojenie, świadectwem przełomowych zmian w polskich Siłach Zbrojnych! — zachęca Prezydent RP Andrzej Duda.

Święto Wojska Polskiego — trasa defilady (grafika MON)

fot. zrzut ekranu/MON

Kościół katolicki obchodzi 15 sierpnia święto religijne

Tegoż dnia, już od V wieku, świętuje także Kościół Katolicki wzięcie Maryi do nieba z ciałem i duszą (Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny).

Matka Boska, patronka 15 sierpnia, czczona jest jako patronka ziemi będącej w najbujniejszym rozkwicie, patronka ziół, kwiatów, owoców i zbóż.

Dlatego święto to bywa nazywane potocznie świętem Matki Boskiej:

  • Zielnej (w Polsce),
  • Korzennej (w Czechach),
  • Kwietnej (w Niemczech — w Bawarii i Nadrenii),
  • Żytniej (w Estonii).

We wszystkich tych krajach składa się 15.08. Matce Bożej w ofierze płody ziemi i święci: zioła, kwiaty, zboża, warzywa i owoce, snopy dożynkowe, w Polsce — wieńce dożynkowe.

życzymy RADOSNEGO I SPOKOJNEGO ŚWIĘTOWANIA

Źródła: www.prezydent.pl, www.gov.pl

Idź do oryginalnego materiału