2023 rok w polskim rolnictwie – Rok kontrastów i nierówności

8 miesięcy temu

2023 rok w polskim rolnictwie to rok kontrastów i nierówności. Rok 2023 zapisał się w polskim rolnictwie jako czas pełen wyzwań, ale i odważnych kroków w stronę zmierzenia się z sytuacją. Rok 2023 przeszedł do historii jako czas próby dla polskiego rolnictwa. W moim najnowszym artykule dokonuję krótkiej analizy, jak rolnicy ocenili rok 2023, biorąc pod uwagę zarówno stan finansów ich gospodarstw rolnych, jak i ogólną sytuację w branży.

Analizując rolniczą ocenę roku 2023 dla polskiego rolnictwa, zderzamy się z obrazem branży stojącej na rozdrożu. Zdecydowana większość rolników uznaje ten rok za nieudany, kosztowny, wstrzymujący inwestycje, niesprzyjający gospodarowaniu i rolniczemu planowaniu. Ale są i tacy, którzy rok 2023 oceniają bardzo dobrze. Na tyle dobrze, iż byli w stanie odłożyć lub choćby podjąć inwestycje.

2023 rok w polskim rolnictwie

Sondaż e-Agribus przeprowadzony w końcówce grudnia wśród rolników ukazał trudną rzeczywistość branży. Aż 70 proc. rolników biorących udział w sondażu oceniło rok 2023 negatywnie w kontekście ogólnych warunków dla rolnictwa. Spośród nich, prawie 43 proc. uznało rok za „bardzo zły”, a 27 proc. za „raczej zły”. Jednocześnie, w ocenie wpływu roku 2023 na własne gospodarstwa rolne, niecałe 34 proc. rolników wskazało na „bardzo zły” rok, a 32 proc. na „raczej zły”. 2023 rok w polskim rolnictwie kładzie się bardzo złą oceną, która zdecydowanie wskazuje na to z jakimi wyzwaniami musi natychmiast zmierzyć się cały sektor.

Rolnicy nie zaliczają 2023 roku do udanych. 2023 rok w polskim rolnictwie kładzie się kryzysem

fot. Martin & Jacob

Finanse i polityka rolna w 2023 roku

Centrum kontrowersji rolniczych to polityka rolna połączona z finansami gospodarstw rolnych. Polityka rządu nie okazała się pomocna, wręcz stanowiła przeszkodę i spotkała się z krytyką. Aż 80 proc. rolników jest zdania, iż polityka rządu PiS nie sprzyjała produkcji rolnej.

Zła ocena polityki rządu PiS przez rolników to upust frustracji spowodowanej złymi decyzjami politycznymi

fot. Martin & Jacob

Również finanse gospodarstw rolnych w 2023 roku stały pod znakiem napięcia. Z jednej strony, prawie 54 proc. gospodarstw odnotowało znaczne spadki zysków. Wzrost cen środków do produkcji rolnej, w tym paliw solidnie obciążył rolników. Z drugiej strony, pomimo tych przeszkód, niespełna 13 proc. gospodarstw było w stanie dokonywać inwestycji, a 18 proc. odłożyło drobne nadwyżki.

Plony i koszty produkcji rolnej, czyli dwie strony medalu

Rok 2023 w rolnictwie to także rok kontrastów w produkcji rolnej. Z jednej strony, 33 proc. gospodarstw zanotowało „o wiele wyższe” plony, świadcząc o efektywności i możliwościach adaptacji niektórych gospodarstw. Z drugiej strony, wysokie koszty produkcji, w tym duży odsetek rolników zgłaszających negatywny wpływ wzrastających cen, podkreślają presję kosztową, z jaką borykała się branża rolna w 2023 roku.

Rok 2023 w rolnictwie

Rok 2023 dla polskiego rolnictwa był pełen wyzwań, które wyraźnie odcisnęły swoje piętno na ocenie rolników. Od politycznych niedopasowań, przez finansowe zmagania, po produkcję stojącą w obliczu rosnących kosztów. Rok 2023 w rolnictwie wymagał odporności i adaptacji do zupełnie nowych sytuacji, które wielokrotnie się zmieniały.

Rok 2023 w rolnictwie to rok kontrowersji i nierówności finansowych

fot. Martin & Jacob

Ogółem niespełna 70 proc. rolników oceniło rok 2023 negatywnie dla polskiego rolnictwo. Jednocześnie pamiętajmy, iż 30 proc. zdołało odłożyć nadwyżki lub inwestować. Ten podział ukazuje duże zróżnicowanie polskiego rolnictwa. Dla wielu rolników rok ten był okresem próby, jednak dla niektórych stał się szansą na innowacje i rozwój. Rozumienie tych dynamik przez polityków jest najważniejsze dla kształtowania przyszłości branży rolnej w Polsce.

Zainteresowanych zapraszam do artykułu – Polskie rolnictwo 2023 – Bilans rzeczywistości

Sondaż e-AGRIBUS, N=251, CAWI, realizacja 28 grudnia 2023 r. Podsumowanie 2023 roku w rolnictwie. Martin & Jacob

Idź do oryginalnego materiału