3000 zł lub areszt. Za co znowu ta kara dla rolnika?

1 miesiąc temu

Za co może być przyznana kolejna kara dla rolnika? Okazuje się, iż za używanie pojazdów. Ale kiedy można ją dostać?

„Repertuar” kar dla rolnika staje się coraz szerszy. Tym razem planowane jest zaostrzenie przepisów związanych z używaniem pojazdów mechanicznych.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska znowu przeciwko rolnikom?

Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymało od Ministerstwa Klimatu i Środowiska propozycję zaostrzenia przepisów związanych z używaniem pojazdów. Chodzi dokładnie o kary dla rolnika za używanie w lasach pojazdów mechanicznych czy zaprzęgowych na drogach leśnych.

Nowe przepisy w założeniu mają chronić lasy przed nieodpowiedzialnymi użytkownikami, którzy rekreacyjnie jeździli po lasach różnego rodzaju pojazdami mechanicznymi. W szczególności miało to dotyczyć użytkowników quadów. Jednakże zmiany mogą stanowić duże utrudnienie dla rolników mających pola w sąsiedztwie lasów lub wręcz zmuszonych do przejeżdżania przez nie w drodze na pola. Szczególnie quady w ostatnich latach stały się nowym narzędziem pracy rolników o szerokich możliwościach użytkowania.

Ponadto na wielu obszarach jedynie niepubliczne drogi leśne pozwalają na przejazd do użytków rolnych. W takiej sytuacji sztywne respektowanie przepisów może pozbawić rolników prawa do swobodnego korzystania z własności. I nie pomoże tu możliwość uzyskania pozwolenia na wjazd od leśniczego. Mianowicie dlatego, iż w świetle przepisów są one jednorazowe, a przejazdów na pola nierzadko dokonuje się wielokrotnie choćby w ciągu dnia.

Jak wysoka miałaby być kara dla rolnika w świetle nowych przepisów?

Według zaproponowanej nowelizacji minimalna kara za złamanie przepisów ma wynieść 3000 złotych. w tej chwili kara dla rolnika lub innego użytkownika pojazdów mechanicznych albo zaprzęgowych waha się od 20 do 5000 złotych. Jak widać wzrost minimalnej stawki kary jest olbrzymi. Ponadto w razie prawomocnego wyroku sądowego można liczyć na orzeczenie nawiązki, której wysokość sięgnęłaby 1500 złotych.

Kara dla rolnika — nie tylko finansowa

Niestety, w proponowanych zmianach znalazł się zapis o skutkach działania w przypadku recydywy. W razie otrzymania ponownej kary za umyślne wykroczenie polegające na wjeździe do lasu, trzeba by się liczyć z przepadkiem „narzędzia zbrodni”. Kolejną konsekwencją złamania przepisów mogłaby być kara ograniczenia wolności dla rolnika lub innego użytkownika pojazdu.

Źródła: gazetaprawna.pl

Idź do oryginalnego materiału