Wzrost skali zagrożeń związanych z nadużyciami w ciągu ostatnich 12 miesięcy deklaruje 37,5% przedstawicieli branży finansowej, wynika z raportu opracowywanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz EY. Odsetek respondentów wskazujących na zwiększenie intensywności nadużyć jest o 2,5 pkt proc. niższy w 2023 r.
„Dynamiczny postęp technologiczny ma dwojaki wpływ na rynek finansowy. Z jednej strony, obserwujemy znaczącą ewolucję schematów nadużyć. Cyberprzestępczość, w tym zaawansowane ataki hakerskie, staje się coraz bardziej wyrafinowana, co stanowi poważne wyzwanie dla instytucji finansowych. W miarę jak tradycyjne metody wyłudzeń tracą na znaczeniu, pojawiają się nowe, bardziej złożone zagrożenia, w tym szczególnie te związane ze schematami inwestycyjnymi, które często są trudne do wykrycia i zwalczania” – powiedział partner EY, kierujący Działem Zarządzania Ryzykiem Nadużyć, lider praktyki w Europie Centralnej i Środkowowschodniej Mariusz Witalis, cytowany w raporcie „Nadużycia w sektorze finansowym 2024”.
Autorzy badania wskazują na różną skalę intensywności zjawiska w poszczególnych sektorach.
„Dostrzegamy wyraźną przewagę odpowiedzi wskazujących na wzrost intensywności zjawiska nadużyć w bankach i firmach leasingowych. Pozostali uczestnicy badania w większości deklarowali brak zmian. Spośród reprezentantów sektora bankowego aż 56% wskazało, iż intensywność zjawiska nadużyć finansowych w ich odczuciu zwiększyła się, 33% stwierdziło, iż nie nastąpiły zmiany w jej natężeniu, 11% ankietowanych wskazało natomiast, iż owa intensywność spadła” – czytamy w raporcie.
Również wśród firm leasingowych większość – 57% – w minionym roku odnotowała wzrost intensywności nadużyć (wobec 62% ankietowanych rok wcześniej). Pozostali respondenci nie zauważyli zmian w tym obszarze, żaden zaś nie odnotował spadku intensywności występowania nadużyć. Stanowi to istotne pogorszenie w stosunku do poprzedniego roku, kiedy to 13% firm leasingowych zanotowało obniżenie poziomu nadużyć finansowych, podkreślono w materiale.
Z kolei wśród instytucji pożyczkowych 75% ankietowanych wskazało, iż intensywność występowania nadużyć nie zmieniła się względem poprzedniego roku, a zmniejszenie intensywności odnotowało 25%, podano także.
Instytucje finansowe zostały również poproszone o ocenę skali strat poniesionych w ostatnich 12 miesiącach w wyniku nadużyć. 17% z nich oceniło, iż straty przekroczyły 10 mln zł (w zeszłym roku taki poziom strat wskazało 2% instytucji). Na straty w przedziale 1-10 mln zł wskazało 25% respondentów. W tegorocznym badaniu 21% respondentów wskazało na brak strat spowodowanych nadużyciami, a 8% nie udzieliło żadnej odpowiedzi.
Podobnie jak w 2023 r. badanie potwierdziło, iż najczęściej wykorzystywanym przez oszustów, a więc jednocześnie najbardziej narażonym na ryzyko nadużyć, jest kanał online. Za najbezpieczniejsze uznano kanały telefoniczny i tradycyjny (np. oddziały instytucji finansowych oraz pośredników).
Badanie zostało przeprowadzone w formie anonimowej ankiety od czerwca do września 2024 roku wśród przedstawicieli sektora finansowego. Odpowiedzi udzielały zatrudnione w instytucjach osoby będące ekspertami w danej dziedzinie i zajmujące stanowiska kierownicze, eksperckie oraz specjalistyczne.
Źródło: ISBnews