800 plus nie dla wszystkich dzieci. Jak nie stracić pieniędzy?

6 miesięcy temu

Nie wszyscy otrzymają pełne świadczenie 800 plus. Zwłoka rodziców działa na niekorzyść dzieci. Co zrobić, aby nie stracić pieniędzy?

Nie na wszystkie dzieci przypadnie 800 plus. Wszystko przez opieszałość rodziców. Mianowicie wiele wniosków wciąż nie zostało złożonych. Dodatkowo pojawiają się zmiany w przyznawaniu świadczenia dzieciom uchodźczym. Czego dotyczą i jak zachować pełne świadczenie?

Upływa termin, znikną pieniądze z 800 plus

Nabór na nowy okres świadczenia 800 plus rozpoczął się 1 lutego. Jednak wielu rodziców wciąż nie złożyło wniosku o przyznanie pomocy. To problem, który dotyka około 100 tysięcy dzieci w Polsce.

Nowy okres rozliczeniowy programu 800 plus trwa od 1 czerwca i kończy się 31 maja 2025 r. Pieniądze przekazywane są tylko i wyłącznie na rachunek bankowy rodziców/opiekunów. Przypominamy, świadczenie 800+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 r. ż., niezależnie od sytuacji finansowej rodziny.

Jak informuje ZUS, spóźnienie złożenia wniosku o jeden dzień spowoduje utratę wyrównania za pierwszy miesiąc. Analogicznie, spóźnienie w lipcu czy kolejnych miesiącach sprawi, iż rodzice nie otrzymają wyrównania za dany miesiąc ani wcześniejsze miesiące tego okresu.

Przypominamy więc, iż tylko dokumenty złożone do końca czerwca spowodują wypłatę wyrównania świadczenia za czerwiec. Oprócz tego ochronią przed utratą pieniędzy za ten miesiąc.

ZUS informuje, iż na platformie PUE ZUS można sprawdzić, czy wniosek został złożony oraz jaki jest jego aktualny status. Na przykład czy świadczenie przyznano, czy jest dopiero rozpatrywane.

Zmiany w świadczeniach na dzieci Ukraińców

Jest nowa ustawa dotycząca przyznawania świadczeń 800+ oraz Dobry Start uchodźcom z Ukrainy. Jak do tej pory świadczeniem objęliśmy każde dziecko bez kryteriów dochodowych. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał jednak ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. W związku z tym wprowadzone zostają zmiany przyznawania wyżej wymienionych świadczeń.

Część polityków sugerowała wprowadzenie progów dochodowych, jednak nowelizacja nie uwzględniła takiej zmiany.

Natomiast wprowadzony został obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole w polskim systemie oświaty, obowiązek szkolny oraz rocznego przygotowania przedszkolnego. W efekcie świadczenie rodzinne 800+ będzie przyznawane tylko tym dzieciom, które spełnią ten obowiązek.

Nowe zasady przyznawania świadczenia 800 plus wchodzą w życie od kolejnego okresu rozliczeniowego. Czyli od czerwca 2025, ponieważ świadczenia na okres 2024/2025 już się realizują.

Obowiązek szkolny dla dzieci uchodźców

Ze świadczeniem 800 plus dla dzieci uchodźców, ściśle powiązany staje się obowiązek szkolny. Dzieci uchodźcze obejmie obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, szkolnego oraz nauki w polskim systemie edukacji. Wyjątkiem jest młodzież, która w roku szkolnym 2024/2025 jest w najwyższej klasie ukraińskiego systemu szkolnictwa. Takie dzieci będą mogły kształcić się zdalnie, a MEN pomoże przygotować i przeprowadzić matury dla tej grupy uczniów.

Wiceminister Joanna Mucha poinformowała również o innych zmianach w przepisach. Chodzi między innymi o wydłużenie do 36 miesięcy bezpłatnej nauki języka polskiego dla uczniów czy umożliwieniu ukraińskim uczniom zdawania egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Dodatkowo pojawi się stanowisko asystenta międzykulturowego. W najbliższym czasie mają pojawić się najważniejsze informacje na stronie internetowej — zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim.

Źródła: zus.pl, gov.pl

Idź do oryginalnego materiału