Na rynku cebuli widoczny jest spadek presji cenowej. Cena 1 kg cebuli spadła i utrzymuje względnie stabilny poziom. Jak długo?
Jaka jest cena 1 kg cebuli w Polsce, a jaka w Holandii? Zobaczmy, ile aktualnie kosztuje cebula i jakie są prognozy dla rynku tego warzywa.
Holenderskie notowania — cena 1 kg cebuli spada
Na rynku holenderskim podaż i popyt na cebulę są umiarkowane. Zdaniem ekspertów, cebula jest zbyt droga, żeby wyraźnie zwiększył się popyt. Na razie nie wiadomo czy te obawy są uzasadnione. Producenci są skłonni do kompromisu, ale nie w takim stopniu, jak oczekują tego handlowcy. Przyjrzyjmy się holenderskim notowaniom.
Notowania DCA cebuli w workach w 33. tygodniu (14–20 sierpnia) 2023 r.
- Cebula workowana 35–50 mm 59 euro/100 kg;
- Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm 60 euro/100 kg;
- Cebula workowana 60–80 mm 60 euro/100 kg;
- Cebula workowana +80 mm 60 euro/100 kg.
Na początku 33. tygodnia cena za 1 kg cebuli utrzymywała się jeszcze na poziomie z wcześniejszych notowań, ale już pod koniec tego tygodnia ceny nieco spadły, a niektórzy handlowcy obniżyli je choćby poniżej 60 euro/100 kg.
W porównaniu z poprzednim tygodniem notowań spadły również ceny cebuli ozimej, za którą na giełdzie Goes płacono 37,75 euro/100 kg, a w Emmeloord — 32,50 euro/100 kg.
Problemy z jakością holenderskiej cebuli
Jakość cebuli z holenderskich zbiorów się nie poprawia. Wprawdzie z powodu deszczu w ostatnich tygodniach cebula odrobiła straty we wzroście, ale ucierpiała na tym jakość. Nasiliły się problemy fitosanitarne, a zwłaszcza choroby bakteryjne. Zbierana cebula nie zdążyła dobrze wyschnąć na mokrych polach, stąd częściowe straty produktu przy sortowaniu. Chociaż większość firm sortujących uzyskało towar akceptowalnej jakości, nie jest ona najwyższa w tym sezonie.
Jaka cena 1 kg cebuli w polskim hurcie?
Ile kosztuje w tej chwili cebula w Polsce? Średnia cena 1 kg cebuli białej na krajowych rynkach hurtowych 22 sierpnia br. wynosiła 1,7–2,2 zł. Natomiast za cebulę czerwoną płacono 3,0–3,5 zł/kg.
Ceny cebuli na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) 22 sierpnia kształtowały się następująco:
- cebula biała — 1,8–2,3 zł/kg;
- cebula biała cukrowa i czosnkowa — 3,0–4,0 zł/kg;
- cebula biała młoda — 3,0–4,0 zł/kg;
- cebula czerwona — 3,0–4,0 zł/kg;
- cebula ze szczypiorem — 1,99–2,50 zł/pęczek.
Za cebulę białą najwyższe ceny można było uzyskać na Rybitwach, czyli na giełdzie w Krakowie (Kompleks Handlowy Rybitwy), gdzie oferowano ją w cenie od 2,2 zł/kg do 5,0 zł/kg.
Z kolei cebula czerwona najdroższa była na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa) oraz w Rzeszowie (Podkarpackie Centrum Hurtowe Agrohurt), gdzie cena maksymalna 1 kg cebuli czerwonej osiągała choćby 6,0 zł.
Skupy nie są jeszcze zainteresowane skupem cebuli do obierania. w tej chwili w największych krajowych chłodniach przerabia się owoce, m.in. maliny, a z warzyw np. paprykę i fasolę szparagową.
Jakie perspektywy dla cebuli?
Po rozpoczęciu zbiorów cebuli zimowej, na krajowym rynku obserwuje się zwiększoną podaż tego warzywa. Ceny na razie są względnie stabilne z tendencją spadkową. Być może jednak ta sytuacja się zmieni w dalszej części sezonu, a cena 1 kg cebuli będzie korzystniejsza dla producentów. Sytuacja na rynku będzie bowiem zależeć od wielkości i jakości europejskich zbiorów cebuli. Tymczasem warunki pogodowe w tym sezonie nie należą do najłatwiejszych. Jak dotąd pogoda negatywnie wpływa zarówno na jakość zbieranej cebuli, jak i wydajność upraw, ale przed nami są jeszcze zbiory odmian późnych. W Polsce przewiduje się jednak, iż nie będą one zbyt wysokie. Wynika to przede wszystkim z letniej suszy oraz dużej presji chorób grzybowych po ostatnich deszczach w głównych rejonach uprawy tego warzywa.
Czytaj również: Ceny cebuli eksplodują. Jak to wpłynie na decyzje rolników?
Źródło: fresh-market.pl, freshplaza.com