Aktualne ceny porów w Polsce i Holandii

1 rok temu

Zobaczmy, jakie są aktualnie ceny porów ze zbiorów letnich i z przechowywania w polskim hurcie oraz jak kształtują się ceny tego warzywa w Holandii.

W tym sezonie ceny porów są relatywnie wysokie zarówno w Polsce, jak i na rynku europejskim. Przyjrzyjmy się, wygląda sytuacja pod koniec sierpnia br.

Ceny porów na rynku holenderskim

W tym sezonie w Niderlandach jakość porów jest bardzo dobra, m.in. z uwagi na małą presję wciornastków, którym nie sprzyja tegoroczna pogoda. Produkcja porów letnich rozpoczęła się nieco później niż zwykle i warzyw tych jest nieco mniej na rynku. Rekompensują to jednak relatywnie wysokie ceny porów letnich.

Sezon na młode pory (z tegorocznych upraw) rozpoczął się w Holandii w drugiej dekadzie maja. Pierwsze ceny były wysokie. Za kilogram młodych porów oferowano 1,45 euro, zaś w tym samym czasie pory z przechowywania sprzedawano po 1,01 euro/kg. Od połowy lipca do połowy sierpnia br. poziom cen letnich porów wraz ze zwiększaniem się ich podaży na rynku spadał — z 1,20 euro/kg, przez 0,85 euro/kg i 0,77 euro/kg do 0,59 euro/kg. Po 15 sierpnia spadkowi podaży towarzyszył wzrost ceny do 0,80 euro/kg. Zaś po 20 sierpnia cena porów wynosiła 0,74 euro/kg.

Holenderscy producenci spodziewają się utrzymania dobrego poziomu cen również w przypadku porów ze zbiorów wczesnojesiennych. Ponieważ w ciągu ostatnich dwóch lat był to okres gorszy cenowo, szacuje się, iż upraw porów w tym terminie jest o 10–15% mniej. Podaż na rynku będzie więc niższa.

Ponadto pory późnojesienne holenderscy plantatorzy sadzili w opóźnionym terminie, gdyż dopiero około połowy sierpnia. Było to spowodowane intensywnymi opadami deszczu w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia. Plony z tych upraw będą w dużej mierze zależały od jesiennej pogody i wiążą się z pewnym ryzykiem.

Ile kosztują pory w holenderskich supermarketach?

Według danych supermarketscanner.nl, w ubiegłym tygodniu (21–27 sierpnia 2023 r.) ceny porów w holenderskich sieciach supermarketów kształtowały się następująco:

  • Dirk — 0,49 euro/szt.;
  • Plus — 0,59 euro/szt.;
  • Dekamarkt — 0,69 euro/szt.;
  • Vomar — 0,69 euro/szt.;
  • Albert Heijn — 0,72 euro/szt.
  • Jumbo — 0,72 euro/szt.

Warto dodać, iż gdy weźmie się pod uwagę, iż przeciętny por waży około 215 g, to przy cenie 0,72 euro/szt. cena za kilogram wynosi prawie 3,35 euro.

Hurtowe ceny porów w Polsce

Na polskim rynku hurtowym pod koniec sierpnia br. dostępne były krajowe pory z tegorocznych zbiorów letnich oraz pochodzące z przechowywania, a także pory importowane, głównie z Francji i Belgii.

Średnie ceny hurtowe porów w Polsce pod koniec sierpnia 2023 r. były następujące:

  • pory importowane — 4,0–5,5 zł/kg;
  • pory krajowe — 3,7–4,7 zł/kg;
  • pory krajowe młode — 2,4–2,8 zł/szt.

Na wielu krajowych rynkach (m.in. na Broniszach, na rynkach hurtowych w Sandomierzu, Łodzi, Kaliszu, Rzeszowie i Wrocławiu) maksymalna cena oferowana za pory z tegorocznych zbiorów wynosiła 3,0 zł/szt. Z kolei na rynku w Elizówce (Lubelski Rynek Hurtowy) ceny porów były najwyższe i osiągały od 3,0 do 3,5 zł/szt.

Obecnie oferowane są pory odmian letnich. Przed nami jeszcze jesienne zbiory odmian zimowych. Czy stosunkowo wysokie ceny utrzymają się w dalszej części sezonu? Wiele, jak zwykle, zależy od przebiegu pogody jesienią, która wpłynie na plony oraz jakość porów. Biorąc pod uwagę prognozy holenderskie, mówiące o mniejszej podaży porów jesienią, można przypuszczać, iż również w Polsce trend cenowy się utrzyma. jeżeli jednak na nasz rynek trafi dużo produktów wysokiej jakości z krajowych upraw, scenariusz może być inny.

Czytaj również: Aktualna cena 1 kg cebuli. A jakie prognozy?

Źródło: gfactueel.nl, fresh-market.pl

Idź do oryginalnego materiału