Aktualny harmonogram naboru wniosków właśnie opublikowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O wsparcie z jakich mechanizmów można się jeszcze starać? Do kiedy składać dokumenty?
Aktualny harmonogram naboru wniosków obejmuje różne mechanizmy wsparcia, o jakie mogą starać się rolnicy oraz inni beneficjenci pomocy. Ponadto obejmuje on szerokie spektrum działań, na jakie można wydać uzyskane środki.
Skąd pochodzą środki i jakie interwencje obejmuje aktualny harmonogram naboru wniosków?
Zaktualizowany harmonogram obejmuje działania w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (PS WPR). Aktualnie realizowane są nabory obejmujące następujące interwencje:
- I.1.1 Płatność dla małych gospodarstw;
- I.4.7 Ekoschemat — Grunty wyłączone z produkcji;
- I.7.1-7.6 Interwencje sektorowe — owoce i warzywa;
- I.10.3 Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF;
- I.11 Premie dla młodych rolników.
Ponadto można w tej chwili wnioskować o środki na interwencje leśne (I.8.10 i I.10.11-I.10.14).
Jakie punkty obejmuje aktualny harmonogram naboru wniosków, które można składać do końca roku?
Plany na bieżący rok obejmują 17 naborów. Z tego cztery dotyczą interwencji mających ograniczyć ryzyko związane z prowadzeniem działalności lub wspierających inwestycje. Będą to między innymi inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu (I.10.4). Ponadto będzie można dostać środki na inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (I. 10.1.1 — dotacje). Ściśle mówiąc, dotyczą one obszarów takich jak:
- B — wsparcie operacji dotyczących produkcji ekologicznej w gospodarstwach ekologicznych;
- C — wsparcie operacji dotyczących bezpiecznego dla konsumenta i efektywnego przedłużania trwałości produktów, przechowalnictwa oraz lepszego przygotowania do sprzedaży (w tym bezpośredniej).
Wsparcie obejmie także rozwój małych gospodarstw (I.10.5) w następujących obszarach:
- produkcja ekologiczna lub produkcja i przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie metodami ekologicznymi;
- rozpoczynanie działalności w zakresie wprowadzania żywności na rynek w ramach krótkich łańcuchów dostaw (rolniczy handel detaliczny, sprzedaż bezpośrednia, dostawy bezpośrednie).
Następnym punktem będą dopłaty o składek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich (I.12.1).
Jakie zmiany obejmuje harmonogram na rok 2024?
Pod koniec czerwca br. Polska dostała od Komisji Europejskiej zgodę na wykorzystanie dodatkowych środków na PROW 2014–2020. Za ich pomocą będzie można sfinansować inwestycje z zakresu modernizacji gospodarstw rolnych na zakup maszyn oraz mające chronić wody przed azotanami z rolnictwa.
O czym warto jeszcze pamiętać w nadchodzących tygodniach?
Aktualny nabór wniosków w ramach obecnej kampanii potrwa jeszcze do 26 lipca br. Należy jednak pamiętać, iż 1 lipca upłynął termin na bezsankcyjne składanie deklaracji. Zatem po tym terminie każdy dzień opóźnienia skutkuje pomniejszeniem płatności o 1%. Zaś po 26 lipca nie będzie już można liczyć na żadne dopłaty.
Jednocześnie do 2 września będzie trwał nabór wniosków na dwie nowe interwencje. Pierwszą z nich jest „Płatność dla małych gospodarstw” zaś drugą ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji”.
Źródło: ARiMR