Ależ podwyżki ceny mleka i nabiału!

1 miesiąc temu

Ceny mleka i większości nabiału wzrosły w Unii Europejskiej w ciągu ostatnich miesięcy. Takie informacje przedstawiła Komisja Europejska w swoim raporcie. Wzrosty widać także na świecie, gdzie wskaźnik cen GDT wzrósł o 0,4% w stosunku do początku lipca.

Tymczasem na polskim rynku ceny mleka i nabiału utrzymują się w tej chwili na poziomie poniżej średniej unijnej. Jednakże w przypadku mleka są one wyższe o 5,6% od cen z lipca 2023.

Jak kształtował się Indeks cenowy produktów mlecznych FAO

Indeks obejmujący ceny mleka i nabiału FAO wyniósł w lipcu średnio 127,7 punktu i praktycznie nie zmienił się od czerwca. Jednakże okazał się on wyższy o 8,6 punktu (7,2%) od wartości z analogicznego okresu roku ubiegłego.

Spadki wskaźników dla ceny mleka w proszku prawie zrównoważyły wzrost wskaźników cen masła i sera. Światowe notowania cen mleka w proszku spadły w lipcu. Przyczyną okazał się słaby popyt, który ograniczył import, zwłaszcza dostawy spotowe.
Tymczasem międzynarodowe notowania cen masła wzrosły dziesiąty miesiąc z rzędu. Jest to skutek ograniczonej podaży tego produktu na eksport, szczególnie w Europie Zachodniej. Przyczynami są wysoka sprzedaż wewnętrzna i ograniczone zapasy w UE a także sezonowo spadająca produkcja mleka. Duże zapotrzebowanie na rynku unijnym spowodowało także wzrost cen serów na świecie.

Jak kształtują się ceny mleka i nabiału w Unii Europejskiej

Na europejskim rynku ceny mleka w ciągu ostatniego miesiąca nieznacznie wzrosły. Na niemieckiej giełdzie mleczarskiej w Lipsku (EEX) w drugim dniu sierpnia mleko kosztowało 45,9 euro za decytonę. Dla porównania na początku lipca kosztowało ono 45,3 euro/dt.

Z drugiej strony na EEX spadają ceny takich produktów jak serwatka w proszku, której cena w drugim dniu sierpnia wyniosła 673 euro za tonę. W porównaniu z początkiem czy połową lipca potaniało też odtłuszczone mleko w proszku, które kosztuje 2428 euro/t.

Tymczasem na giełdzie EEX w trendzie wzrostowym znajduje się masło, choć jego cena w ostatni piątek spadła z 7125 euro/t do 7113 euro/t. Jednakże najniższa lipcowa cena (2 lipca 2024) wynosiła zaledwie 6538 euro/t. Jak widać, w ciągu miesiąca cena masła wzrosła o ponad 400 euro na tonie.
Ponadto na unijnym rynku nieznacznie, bo o 0,3% wzrosła cena sera cheddar, która osiągnęła poziom 3900 euro/t.

Analiza danych dostępnych na stronach Generalnej Dyrekcji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Komisji Europejskiej, pozwala na wyciągnięcie wniosków, iż w Polsce cena mleka surowego z konwencjonalnej hodowli należy do jednej z najniższych. Aczkolwiek bliżej średniej, podobnej do niemieckiej. Dużo mniej kosztuje mleko na Łotwie. Natomiast w górnych normach plasuje się cena mleka w Belgii oraz Niderlandach.

Ceny produktów mlecznych na świecie

Masło i cheddar podrożały także w krajach Oceanii a ich cena osiągnęła odpowiednio poziom 7513 USD/t i 4325 USD/t. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych cena masła spadła do 6865 USD/t zaś sera cheddar do 4107 USD/t.

Ponadto w krajach Oceanii spadły ceny mleka w proszku i serwatki w proszku (2588 USD/t i 3188 USD/t). Z kolei w Stanach cena mleka w proszku wzrosła do 2600 USD/t.

Źródło: www.fao.org, www.agridata.ec.europa.eu, www.kaack-terminhandel.de

Idź do oryginalnego materiału