Zgodnie z informacjami „The Guardian” już sześć największych banków w USA zdecydowało się opuścić sojusz klimatyczny. Zdaniem ekspertów amerykańskie banki szykują się w ten sposób na drugą kadencję Donalda Trumpa.
Sojusz klimatyczny
Net-Zero Banking Alliance (NZBA) to inicjatywa instytucji finansowych pod patronatem ONZ. Banki zrzeszone w sojuszu klimatycznym powzięły postanowienie osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych w terminie do 2050 roku. Zrzeszenie stanowi w tej chwili 142 podmioty, z czego większość to europejskie banki. W jego skład wchodzą także amerykańskie banki, jednak w coraz mniejszej ilości.
Amerykańskie banki opuszczają NZBA
Jak informuje „The Guardian”, już aż sześć największych banków w USA zdecydowało o opuszczeniu sojuszu klimatycznego. Należą do nich: J.P. Morgan, Citigroup, Bank of America, Morgan Stanley, Wells Fargo i Goldman Sachs. Zdaniem ekspertów jest to ściśle powiązane ze zbliżającym się objęciem urzędu prezydenta USA przez Donalda Trumpa. Prezydent-elekt wielokrotnie zapowiadał w przeszłości wycofanie się z dyrektyw środowiskowych i luźniejsze regulacje w sektorze energetycznym.
Choć wszystkie z wymienionych banków wciąż deklarują poparcie dla inicjatyw klimatycznych, to ich wyjścia z sojuszu nie sposób nie powiązać ze zmianami politycznymi w USA. Czas pokaże, jaki wpływ będzie to miało na dalsze działania NZBA. Scenariuszy jest kilka — od jeszcze bardziej restrykcyjnej polityki klimatycznej narzuconej przez europejskich członków do marginalizacji znaczenia sojuszu na arenie międzynarodowej.