Analitycy: To dobry moment na zakupy. niedługo ceny nawozów wzrosną!

9 miesięcy temu

Zdaniem analityków rynkowych, teraz jest dobry moment na zakup nawozów mineralnych, gdyż ceny nawozów niedługo zaczną rosnąć. A sytuacja na światowym rynku wskazuje, iż wzrost cen nawozów może być równie gwałtowny, jak obecny spadek cen mocznika.

Zobaczmy, jak wygląda sytuacja na światowym rynku nawozów na początku grudnia 2023 r. i dlaczego eksperci przewidują, iż niedługo wzrosną ceny nawozów.

Cena mocznika na światowych giełdach

Ceny mocznika na rynku światowym z powodu słabego popytu gwałtownie spadają. Ponieważ w Egipcie i na Bliskim Wschodzie handlowcy dostają towary taniej, w Europie doszło do zamykania fabryk nawozów. Z kolei rolnicy obserwują spadające ceny i wstrzymują się z dodatkowymi zakupami terminowymi, licząc na dalsze spadki.

Ceny kontraktów terminowych na mocznik z Bliskiego Wschodu spadły w grudniu do 322 USD/t. To prawie o 50 USD/t mniej niż zapotrzebowanie w listopadzie, chociaż grudzień i styczeń zwykle są miesiącami o najwyższym popycie. Podobnie sytuacja wygląda w Egipcie. Tam grudniowe ceny również są o prawie 50 USD/t niższe od cen listopadowych i kształtują się na poziomie około 340 USD/t. Zaś w kontraktach na styczeń cena pozostało niższa i wynosi zaledwie 330 USD/t. Natomiast w Zatoce Amerykańskiej ceny mocznika spadły z 340 USD/t w listopadzie do 305 USD/t w grudniu. Zdaniem analityków, ceny mocznika prawdopodobnie będą przez cały czas spadać i spadki mogą być znaczące. Jednak trend ten nie będzie długotrwały i wiele wskazuje na to, iż niedługo ceny nawozów wzrosną.

Ile kosztują nawozy w Niemczech? Ceny spadają czy rosną?

W niemieckich portach importowych ceny mocznika spadły i prawdopodobnie będą dalej spadać, w ślad za obniżającymi się cenami na rynku światowym. Pod rosnącą presją są też ceny amoniaku, które w ostatnim czasie były stosunkowo stabilne, ale niedługo przełożą się prawdopodobnie na obniżenie cen nawozów AHL i KAS. Ceny mocznika na rynku spot wynoszą w tej chwili niecałe 440 euro za tonę, czyli są o 40 euro niższe niż w zeszłym tygodniu.

A jak kształtują się ceny pozostałych nawozów?

  • KAS — 350 euro/t;
  • AHL — 310 euro/t;
  • Kornkali — 330 euro/t;
  • DAP — 635 euro/t.

Względem poprzedniego tygodnia ceny KAS i AHL nie uległy zmianie. Nawóz potasowy jest oferowany nieznacznie taniej. Z kolei cena nawozu fosforowego jest o 5 euro/t wyższa niż w zeszłym tygodniu i aż o około 50 euro/t wyższa niż we wrześniu br.

Czytaj również: Jakie ceny nawozów na początku grudnia 2023?

Słaby popyt dyktuje ceny

Spadające ceny mocznika w Europie pociągnęły za sobą spadek całego rynku nawozów azotowych. Mimo to rolnicy przez cały czas nic nie kupują.

Obecnie w handlu nawozami nie ma prawie żadnych transakcji handlowych, rolnicy oczekują na dalszy spadek cen i czekają na dodatkowe zakupy typu forward — podaje Izba Rolnicza Nadrenii Północnej-Westfalii.

Dodatkowo bardzo możliwe, iż z powodu najpierw deszczowej pogody, a teraz opadów śniegu w Europie Zachodniej rolnicy z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Danii, państw Beneluksu zrezygnują z siewów ozimych. A to jeszcze bardziej ograniczy zapotrzebowanie na nawozy azotowe i pogłębi osłabienie popytu. Tymczasem, wraz z nadejściem ożywienia w handlu, gdy rolnicy zdecydują się masowo na zakupy, trend się odwróci i ceny nawozów prawdopodobnie zaczną gwałtownie i gwałtownie rosnąć. Specjaliści radzą więc, iż lepiej nie zwlekać zbyt długo z zakupami.

Eksperci ostrzegają: ceny nawozów wzrosną

Według analityków rynkowych spadek cen mocznika wynika z osłabionego popytu. Z powodu długo utrzymującego się braku zainteresowania zakupami, producenci mocznika zdecydowali się na znaczne obniżki cen. To z kolei pociągnęło za sobą spadek cen innych nawozów azotowych. Jednak skala tego zjawiska wskazuje na jeszcze inny aspekt.

Oszałamiający spadek cen mocznika sugeruje, iż wzrost może być równie gwałtowny. Główni gracze przygotowują się do zaspokojenia swoich potrzeb w przypadku ożywienia gospodarczego — mówi agriconomie.com francuski handlarz nawozami.

We Francji ceny mocznika spadły na początku grudnia o 35 euro/t i aktualnie wynoszą 355 euro/t. Gwałtowny spadek zaliczyły także francuskie ceny azotanu amonu. Eksperci tłumaczą ten znaczący spadek cen splotem okoliczności, które doprowadziły do ​​jednoczesnego zatrzymania wszystkich światowych rynków nawozów. w tej chwili wydaje się, iż najniższy poziom cen nie został jeszcze osiągnięty. Jednak specjaliści ostrzegają, iż istnieje spore ryzyko, iż niedługo ceny nawozów wzrosną równie gwałtownie, jak w tej chwili spadają ceny mocznika.

Czytaj również: Jakie prognozy cen nawozów na 2024 rok?

Źródło: Agrarheute.com

Idź do oryginalnego materiału