Analiza ceny rzepaku — t./t., m./m., r./r.

3 miesięcy temu

Analiza ceny rzepaku wskazuje na znaczny jej wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Zatem jaki jest obecny poziom cenowy tych nasion?

Analiza ceny rzepaku jednoznacznie pokazuje wzrost nakładów pieniężnych, które należy wyłożyć przy zakupie jego nasion. Natomiast majowe notowania rzepaku były rekordowo wysokie i znacznie przewyższyły te sprzed roku. Jednakże jeszcze nie dorównały kwocie z 20 lipca 2023 r., która wynosiła 501 euro/t.

Analiza ceny rzepaku obejmująca bieżący i poprzedni miesiąc

Na giełdzie Matif notowania unijnego rzepaku w pierwszym tygodniu czerwca br. z dostawą na sierpień oferowano w cenie 479,25 euro/t. To spadek o 1,69 % względem poprzedniego notowania. Tymczasem porównując tę cenę z kwotą z notowań w poprzednim tygodniu, widać wyraźny spadek o prawie 10 euro/t. Bowiem w poniedziałek 27 maja 2024 r. za rzepak należało zapłacić 489 euro/t.

Analizując ceny rzepaku w bieżącym i ubiegłym miesiącu, można zauważyć stały przyrost notowań w maju i nagły, choć niewielki spadek na początku czerwca. Bowiem 3 maja br. rzepak kosztował 469,75 euro/t, ale w ostatnim dniu maja jego cena wynosiła już 487,5 euro/t. Jednakże pierwszy tydzień czerwca przyniósł niewielki spadek do 479,25 euro/t. Zatem na przestrzeni miesiąca cena wzrosła o 10 euro/t.

Porównanie cen rzepaku rok do roku

Tymczasem analizując poziom cen rzepaku i porównując początek czerwca bieżącego roku i ubiegłego, widzimy wzrost o prawie 15%. Wynika on z różnicy cenowej w dniu 3 czerwca 2024 r. i 2 czerwca 2023 r. Bowiem w obecnym miesiącu, w pierwszym tygodniu czerwca cena rzepaku wynosi 479,25 euro/t. Natomiast rok wcześniej za nasiona trzeba było zapłacić 420 euro/t. Analiza cen rzepaku wykazuje także, iż rzepak podrożał o ok. 20% względem wieloletnich minimów osiągniętych w lutym br. i wynoszących 410 euro/t.

Wartość rzepaku na krajowym rynku na początku czerwca 2024

Wraz z początkiem czerwca w Polsce pojawiły się nieznaczne korekty cenowe rzepaku w kontraktach na nowe zbiory. Wśród podmiotów skupujących zaobserwowano zmiany rzędu 5–20 zł/t w górę lub w dół. Jednakże w niektórych skupach ceny nie zmieniły się i pozostały na poziomie sprzed tygodnia. Zatem aktualna średnia cena rzepaku w Polsce na dzień 3 czerwca 2024 r. wynosi 1950,06 zł/t. Przy czym najtańsze ziarno kosztuje 1800,00 zł/t, a najdroższe aż 2070,00 zł/t.

Podsumowując, analiza ceny rzepaku raczej nie zdumiewa. Tych, którzy stale obserwują ruchy giełdowe tych nasion trudno zaskoczyć. Natomiast biorąc pod uwagę perspektywę producentów rzepaku, cena nie zachwyca. przez cały czas bowiem w naszym kraju uprawa rzepaku jest na granicy opłacalności. Z kalkulacji kosztów opublikowanych w ubiegłym miesiącu przez WIR wynika, iż produkcja wychodzi na zero. Bowiem zysk na poziomie 24,11 zł/ha nie gwarantuje rolnikowi i jego rodzinie utrzymania, nie wspominając o jakichkolwiek inwestycjach.

Źródło: KAACK, WIR, Ceny Rolnicze

Idź do oryginalnego materiału