Z opóźnieniem, ale wreszcie ruszyła aplikacja suszowa na 2024 rok. Przyczyną opóźnień miały być konieczne poprawki w aplikacji. Czy w tym roku będzie działała ona bez problemów?
Aplikacja suszowa 2024 wnosi poprawki, o jakie wnioskowali rolnicy. Jednakże w aplikacji suszowej przez cały czas można znaleźć wiele niedoróbek, które utrudniają pracę. Przedstawimy je poniżej.
Jak dotychczas wyglądała pomoc suszowa?
W przypadku roku 2023 o oszacowanie szkód wnioskowało 290 tys. rolników. Jednakże jak do tej pory odszkodowania uzyskało jedynie 133 tys., a wypłat wsparcia dotychczas nie zakończono. Wynika to z tego, iż ARiMR nie ma w tej chwili środków na ten cel.
Sprawę pomocy rolnikom poszkodowanym przez suszę w ubiegłym roku poruszono na początku lipca w czasie debaty z ministrem rolnictwa. Temat ten był jednym ze zgłoszonych i przesłanych postulatów do resortu rolnictwa.
Aplikacja suszowa w 2024 ruszyła z opóźnieniem i już ma niedoróbki
Pierwotnie miała działać już na przełomie czerwca i lipca. Jednakże termin ten uległ opóźnieniu, czego przyczyną miały być niezbędne usprawnienia. Tymczasem twórcy aplikacji przez cały czas nie zaimplementowali w niej takich — wydawać się by mogło — podstawowych funkcji, jak możliwość edycji niepodpisanego i niewysłanego wniosku. Ponadto przez cały czas nie na możliwości pobrania i wydrukowania złożonego wniosku, brakuje również możliwości wygenerowania potwierdzenia jego złożenia.
MRIRW umożliwia zgłaszanie problemów z działaniem aplikacji pod adresem poczty elektronicznej [email protected]. Jednak by zgłoszenie mogło być obsłużone, należy podać numer identyfikacyjny producenta rolnego, datę i godzinę wystąpienia błędu oraz szczegółowy opis problemu. Ponadto należy dołączyć zrzut ekranu z komunikatem błędu.
Z drugiej strony w aplikacji suszowej umieszczono poprawki, o jakie wnioskowali rolnicy. Jedną z najważniejszych jest wyłączenie danych związanych z produkcją zwierzęcą. W nowej wersji nie ma pola dotyczącego tej części produkcji rolnej. Pozostawiono wyłącznie produkcję roślinną.
Aplikacja suszowa 2024 wymaga informacji o złożeniu wniosku o komisję
Na razie brakuje informacji o tym, czy podobnie jak w ubiegłym roku, szacowaniem skutków suszy zajmą się komisje gminne. Dlatego rolnicy poszukują tej informacji. Wynika to z faktu, iż aplikacja suszowa 2024 po zalogowaniu wymaga informacji o tym, czy rolnik złożył w gminie o wniosek komisję. Bez tego niemożliwe jest oszacowanie strat.
Dlatego przed rozpoczęciem pracy z aplikacją suszową warto pobrać instrukcję, jak z niej korzystać. Liczy ona 55 stron i jest dostępna po adresem: aplikacje.gov.pl.
Źródło: wir.org.pl; MRiRW