Ardbeg whisky – wszystko o sławnej destylarni z wyspy Islay

4 lat temu

Ardbeg whisky to bez wątpienia jedna z najsławniejszych etykiet na wyspie Islay. jeżeli jesteś fanem whisky dymnych, warto jest poznać jej historię i tajemnice.

Whisky Ardbeg – historia destylarni na Islay

Choć rodzina MacDougal założyła destylarnia Ardbeg w 1815 roku, najprawdopodobniej whisky była produkowana już w tym miejscu kilkanaście lat wcześniej. Niestety rynek whisky opisuje sinusoida wzlotów i upadków więc w czasie pierwszej wojny światowej i trudnej sytuacji ekonomicznej na świecie, destylarnia Ardbeg również miała swoje wzloty i upadki.

W latach 60 w destylarni pojawił się Scott Hamish, którego proaktywne i progresywne podejście do produkcji spowodowało, iż rozlewy z lat 60 i 70 mają dzisiaj status legendarnych. Hamish nie był w owym czasie nowicjuszem ponieważ pracował wcześniej w destylarniach Aberfeldy, GlenOrd i BenRiach. Co bardzo ciekawe, i zaskakujące dzisiaj, w owym czasie Ardbeg był produkowany głównie na blendy.

Później, w latach 70 pojawił się kolejny wzrost zapotrzebowania na dymną whisky słodową, który w 1974 roku zmusił destylarnię do zarzucenia własnego słodowania i wsparcia się dymnym słodem ze słodowni Port Ellen. Wielu miłośników whisky uważa, iż jest to koniec pewnej ery w smaku Ardbega.

Ardbeg whisky w latach 80 i 90

Niestety w 1981 destylarnia została zamknięta i otworzono ją dopiero w 1989.

Destylarnia Ardbeg w 1981 Źródło: Ardbeg.com

W 1990 Ardbeg stał się własnością firmy Allied Distillers. W tym czasie niektóre elementy wyposażenia destylarni zostały przeniesione do destylarni Laphroaig, która również należała do Allied Distillers.

W 1997, za 7,7M GBP destylarnię odkupiła firma Glenmorangie PLC, która później wraz z destylarnią Ardbeg przeszła w ręce LVMH. Z ramienia firmy Glenmorangie za rezurekcję destylarni Ardbeg odpowiadał Ed Dodson, który w owym czasie pracował jako manager destylarni Glen Moray, która również należała wtedy do firmy Glenmorangie. W 1998 otworzono także „visitors centre” wraz z Old Kiln Café.

Pozycja whisky Ardbeg w świecie single malt

W czasie przejścia destylarni w ręce firmy Glenmorangie, wypusty niezależnych dystrybutorów umiejscowiły Ardbeg whisky jako absolutną ikonę dymnych whisky co oczywiście było wyzwaniem dla nowych właścicieli. I tak 20 czerwca 1997 znowu popłynął destylat z alembików Ardbeg. Profil stocku, który zastała firma Glenmorangie oznaczał, iż pierwszym wypustem z deklaracją wieku był Ardbeg 17yo, W 1997 roku destylarnia wypuściła także rocznik 1977 oraz legendarną Ardbeg Provenance. Renowacja destylarni Ardbeg pochłonęła 10 milionów funtów i zakończyła się sukcesem marketingowym na skalę światową.

Źródło: www.ardbeg.com

Technologia w destylarni Ardbeg

Destylarnia Ardbeg posiada cztery magazyny do leżakowania beczek, z których dwa są tradycyjne i leżakują na ziemi, podczas gdy pozostałe dwa mają stelaże do leżakowania.

W 1999 roku destylarnia Ardbeg produkowała 600.000 litrów. Obecna moc produkcyjna to ponad 1M litrów rocznie. Warto dodać, iż obliczu ogromnego sukcesu, destylarnia w tej chwili buduje nową halę destylacyjną, w której staną nie dwa a cztery alembiki, które podwoją moc produkcyjną. To samo ogłosiła też destylarnia Glenmorangie, a na Islay także Kilchoman. Jak widać w biznesie albo się rozwijasz, albo się zwijasz.

Ardbeg – jak smakuje ta whisky?

Ardbeg to bardzo dymna whisky o wysokim stężeniu związków fenolowych na poziomie 50-60 ppm w słodzie, z którego produkuje się whisky. Niepełny przekrój roczników beczek dostępnych w magazynach destylarni Ardbeg oznaczał dla nowych właścicieli konieczność kreatywnego podejścia do butelkowania. Z tej przyczyny w ostatniej dekadzie włodzarze destylarni skupiają się na wypustach bez deklaracji wieku.

Marketing i Ardbeg

Na koniec dodam jeszcze, iż marka Ardbeg doskonale radzi sobie z marketingiem, za pomocą którego stała się nie tylko ikona wyspy Islay, ale także wzorem kreatywnego marketingu whisky i premiumizacji. Wystarczy spojrzeć na kilka poniższych przykładów kampanii Ardbega żeby zobaczyć co mam na myśli…

Więcej o Ardbeg Whisky i wyspie Islay

Dobra wiadomość! Możecie dowiedzieć się o Ardbeg whisky jeszcze więcej! Waszej uwadze polecam odcinek z rejsu po morzu Hebrydzkim. Odwiedzamy m. in. destylarnię Ardbeg co możecie obejrzeć poniżej

Idź do oryginalnego materiału