Ubiegły sezon w uprawie bobiku, podobnie jak przy uprawie grochu, nie był zbyt dobry pod względem plonowania, choć rozbieżności w zależności od regiony były duże. Jaki zatem ma to wpływ na dostępność i ceny kwalifikowanego materiału siewnego bobiku w 2025 roku?
Bobik jest cennym źródłem białka, które stanowi 1/3 masy nasion oraz skrobi, stanowiącej blisko połowę ich masy. Stąd też kaloryczność i wartość energetyczna tego surowca są wysokie. Bobik zostawia po sobie bardzo dobre stanowisko ze względu na wiązanie azotu atmosferycznego, dużą ilość resztek pożniwnych i rozbudowany system korzeniowy. Z tego względu doskonale sprawdza się jako roślina fitomelioracyjna na ciężkich glebach.
Jednakże popularność uprawy tego gatunku jest w Polsce wyraźnie mniejsza niż grochu. Ubiegły rok pokazał, iż najlepsze plony uzyskiwali rolnicy z północy Polski, a blisko 50 proc. mniejsze zbiory były na południu kraju. Nie znaczy to jednak, iż w ogólnym rozrachunku zabraknie nasion bobiku do siewu.
Jak zapewniają sprzedawcy kwalifikowanego materiału siewnego z tym nie powinno być problemu, choć ceny są stosunkowo wysokie. Choć maksymalne stawki i tak są niższe niż w przypadku grochu, które jak pisaliśmy wcześniej, potrafią niemiło zaskoczyć.
Najniższe ceny jakie udało nam się ustalić za kwalifikowany materiał siewny C1, sprzedawany bezpośrednio przez plantatorów zajmujących się taką hodowlą kosztuje od 2700 zł za tonę. Ceny wzrastają stopniowo, w zależności od tego przez ile rąk przejdzie ziarno i w niektórych przypadkach dochodzą do poziomu 3500-3600 zł za tonę.