Już prawie 1/3 (30 proc.) firm z branży produkcyjnej zakończyła proces pierwszych implementacji rozwiązań opartych na AI, ale to przedstawiciele sektora handlowego najczęściej (90 proc.) wskazują, iż ta technologia przyniosła im zamierzone korzyści. Zauważyć też można wyraźną redukcję barier. Coraz mniej rodzimych organizacji – w przypadku produkcji odnotowano spadek aż o 23 pkt. proc. – wskazuje kwestię wysokich kosztów jako wyzwanie we wprowadzenia rozwiązań AI – tak wynika z najnowszej edycji badania EY “Jak polskie firmy wdrażają AI”
Branża produkcyjna może pochwalić się najwyższym odsetkiem zakończonych wdrożeń rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Już 30 proc. ankietowanych firm z tego sektora ma za sobą przynajmniej pierwsze procesy implementacyjne – to więcej niż w przypadku usług (24 proc.) i handlu (10 proc.). Produkcja jest też obszarem, w którym priorytet dla rozwiązań AI jest najwyższy. Aż 65 proc. firm z tej gałęzi gospodarki zaznaczyło go jako „wysoki” bądź „bardzo wysoki” – to znacznie lepszy wynik niż w przypadku handlu i usług (oba po 53 proc.). Sektor produkcji wyraża też największą gotowość na efektywną implementację narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji. Twierdząco na to pytanie odpowiedziało aż 94 proc. respondentów (usługi – 88 proc., handel – 84 proc.).
Nie może więc dziwić, iż to właśnie wśród firm produkcyjnych nastąpił największy wzrost, o ile chodzi o wprowadzanie opartych na AI zmian w modelu operacyjnym, strukturze organizacji oraz procesach biznesowych. W przeciągu roku odsetek pozytywnych odpowiedzi zwiększył się aż o 17 punktów procentowych (z 31 proc. do 48 proc.). Wskazuje to, iż firmy z tego sektora w coraz wyższym stopniu identyfikują najważniejsze obszary, w których narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji przynoszą najwięcej korzyści.
– Przewaga sektora produkcji w przypadku liczby wdrożeń, gotowości i chęci implementacji AI nie dziwi. W tej branży mamy do czynienia z wieloma złożonymi procesami operacyjnymi jak automatyzacja linii produkcyjnych czy monitorowanie jakości, a działania optymalizacyjne bezpośrednio przekładają się na oszczędności i wzrost wydajności. Wpływa to również na plany inwestycyjne, które w tym sektorze są najwyższe, gdyż aż 35 proc. firm chce znacząco zwiększyć wydatki na AI na przestrzeni następnych 18 miesięcy. To o 8 pkt. proc. więcej niż w przypadku handlu i 10 pkt. proc. więcej od usług. Wyraźna przewaga tej gałęzi gospodarki w podejściu do AI może się więc jedynie zwiększać – mówi Radosław Frańczak, Partner EY i Lider Zespołu Technology Consulting.
Kto osiągnął największe korzyści z implementacji?
Dla wszystkich branż kluczowym czynnikiem przy wdrażaniu AI jest działanie wynikające ze strategii firmy dla poszczególnych funkcji biznesowych. Priorytetowe obszary organizacji różnią się jednak w zależności od gałęzi gospodarki. Handel najczęściej wdraża AI w dziale marketingu i analityki (60 proc.), sprzedaży (51 proc.) i obsługi klienta (46 proc.). Dla produkcji najistotniejsze jest IT (41 proc.), marketing i analiza rynku (37 proc.) oraz sprzedaż (36 proc.). Usługi natomiast najmocniej implementują AI w obsłudze klienta (48 proc.), marketingu (39 proc.) i finansach (34 proc.).
Jeżeli chodzi o rezultaty to najwyższy – przekraczający 60 proc. – wzrost efektywności po wprowadzeniu AI odnotowały przedsiębiorstwa handlowe (13 proc. wskazań w tym zakresie) oraz produkcyjne (12 proc.), a w znacząco mniejszym stopniu usługowe (4 proc.). To właśnie handel jest też branżą, która najczęściej zaznaczyła, iż osiągnęła korzyści z AI – tak twierdzi 89 proc. przedsiębiorstw. Nieco dalej za nim jest produkcja – 79 proc. i usługi – 74 proc.. Wśród wymienianych pozytywnych zmian sektor handlowy najczęściej wskazywał zmniejszenie kosztów (47 proc.), a także zwiększenie skali działania i poprawę jakości usług (36 proc.). W przypadku produkcji obserwowane rezultaty najczęściej obejmowały poprawę jakości usług (40 proc.), rozszerzenie skali działania (37 proc.) i wzrosty przychodów (35 proc.). Przedstawiciele usług natomiast zwracali uwagę na poprawę jakości oferty (46 proc.), zwiększenie skali działania (34 proc.) i zmniejszenie jej kosztów (31 proc.).
– Dynamika adopcji AI w branży handlowej w porównaniu rok do roku nieco spowolniła, ale wysoki poziom wzrostu efektywności i osiąganych korzyści wskazuje na dużą konsekwencję w działaniu i dobrze przemyślany wybór obszarów wdrożenia. Handel jest też sektorem, który z roku na rok coraz mocniej zauważa benefity płynące z implementacji AI. W 2023 r. korzyści widziało 80 proc. firm z branży, a rok później – już prawie 90 proc.. Dane pokazują także, iż dzięki AI był on także w stanie zmniejszyć koszty działania bardziej niż inni. Na taka odpowiedź wskazało 47 proc. przedsiębiorstw z sektora handlowego, względem 31 proc. w usługach i 27 proc. w produkcji. Ten fakt nie dziwi, ponieważ modele AI w tej najnowsze generatywnej odsłonie doskonale sprawdzają się w automatyzacji procesów sprzedaży i obsługi klienta, natomiast klasyczne modele Machine Learning bardzo dobrze radzą sobie w zadaniach optymalizacji łańcuchów dostaw czy prognozowania popytu – mówi Bartosz Pacuszka, Partner EY Polska, Lider zespołu AI Technology.
Przeszkody w implementacji AI coraz mniejsze
Część przedsiębiorstw, choćby o ile ma w planach wdrożenie AI, napotyka na bariery przy realizacji tego procesu. Wartym odnotowania jest jednak fakt, iż w większości przypadków odsetek wskazań jest niższy, niż w poprzednim roku. W branży produkcyjnej największymi wyzwaniami są trudności procesowe i organizacyjne (26 proc., delikatny wzrost z 25 proc.), a także technologiczne (16 proc., znaczący spadek z 31 proc.) i obawa o bezpieczeństwo danych (16 proc., spadek z 20 proc.). Sektor handlu zdecydowanie najmocniej obawia się o bezpieczeństwo danych (26 proc., spadek z 31 proc.), zbyt wysokie koszty (21 proc., spadek z 45 proc.) i trudności procesowe (19 proc., spadek z 28 proc.). W przypadku usług, główną barierą są koszty (29 proc., spadek z 39 proc.), trudności technologiczne (19 proc., spadek z 31 proc.) i niepewność regulacyjna (17 proc., spadek z 19 proc.).
– Porównując dane rok do roku, widzimy znaczną redukcję, o ile chodzi o liczbę firm wskazujących wśród barier adopcji wysokie koszty wdrożenia. W przypadku produkcji spadek z 33 proc. do 10 proc. wskazań mówi sam za siebie. To naturalna konsekwencja upowszechnienia się narzędzi AI oraz świadomości korzyści, jakie taka inwestycja może przynieść. Zauważalny spadek widzimy także w przypadku trudności technologicznych, gdzie w branży handlowej odsetek wskazań wyniósł 2 proc. przy 31 proc. rok wcześniej, co również jest pozytywnym prognostykiem dla tempa wdrożeń w kolejnych latach – mówi Ewa Nowakowska, Partnerka EY Polska, Liderka Zespołu AI Data Science.
***
Druga edycja badania – Jak polskie firmy wdrażają AI – została opracowana na zlecenie EY Polska przez Cube Research w ostatnim kwartale 2024 roku na próbie 501 dużych i średnich przedsiębiorstw działające w branżach produkcyjnej, usługowej i handlowej.