Plan restrukturyzacji upadłego pożyczkodawcy kryptowalut Celsius obejmuje utworzenie nowego podmiotu z 450 milionami dolarów finansowania zalążkowego.
Celsius Network, niewypłacalna firma udzielająca pożyczek kryptowalutowych, ubiega się o zgodę sądu na rozpoczęcie dokonywania płatności na rzecz swoich klientów do końca roku, powiedział radca prawny firmy Christopher Koenig podczas rozprawy w sądzie upadłościowym 2 października.
Celsius i jego wierzyciele
Kluczem do proponowanego planu reorganizacji jest NewCo, nowa firma z 450 milionami dolarów finansowania zalążkowego, koncentrująca się na wydobywaniu i obstawianiu Bitcoinów. Chociaż NewCo będzie własnością klientów Celsiusa, będzie zarządzane przez Fahrenheit, konsorcjum, które wygrało przetarg na przejęcie Celsius Network w maju 2023 roku.
„Fahrenheit zobowiązał się do wniesienia do 50 milionów dolarów jako udział kapitałowy w NewCo, a zespół zarządzający Fahrenheit otrzyma wynagrodzenie w akcjach zwykłych NewCo, aby jak najlepiej dostosować interesy Fahrenheit i wierzycieli, którzy będą właścicielami NewCo” – czytamy w opublikowanym komunikacie.
Proponowany plan, po raz pierwszy nakreślony w sierpniu br., obejmuje również dystrybucję Bitcoinów i Ethereum o wartości około 2 miliardów dolarów wśród wierzycieli Celsiusa. Ponadto, aby zmaksymalizować płynność, NewCo zamierza być notowane na giełdzie Nasdaq, a wierzyciele otrzymają kapitał w nowo utworzonym podmiocie.
Przypomnijmy, iż przed dramatycznym upadkiem w lipcu 2022 r. Celsius Network był jednym z najważniejszych graczy w branży kryptowalut. W październiku 2021 r. firma mogła się pochwalić 25 miliardami dolarów w zarządzanych aktywach. Przedsiębiorstwo pozwalało użytkownikom deponować różne kryptowaluty i zarabiać odsetki od ich zasobów. Ponadto użytkownicy mogli zaciągać pożyczki, wykorzystując swoje zasoby jako zabezpieczenie i wykorzystując swoje cyfrowe aktywa do elastyczności finansowej.
Plan ratowania firmy
W ubiegłym tygodniu zdecydowana większość wierzycieli firmy, bo aż 98 proc., wyraziła zgodę na plan restrukturyzacji. Ma on zwrócić od 67 proc. do 85 proc. ich inwestycji. Plan został zatwierdzony pomimo sprzeciwu ze strony United States Trustee Program, który jest częścią Departamentu Sprawiedliwości odpowiedzialną za nadzorowanie zarządzania sprawami upadłościowymi. W zgłoszeniu przytoczono łącznie 12 formalnych sprzeciwów, w tym zgłoszonych przez amerykańskiego powiernika i amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), a także 12 nieformalnych pism sprzeciwiających się i 2 zastrzeżenia praw otrzymane przez dłużników.
Sędzia prowadzący, Martin Glenn, rozważa w tej chwili potencjalne zatwierdzenie planu restrukturyzacji Celsius Network. Jednak ostateczne powodzenie planu zależy od uzyskania zgody amerykańskich organów regulacyjnych.